FA Vase Second Round

 

Saturday 20th November

Glebe 1-1 Hanworth Villa
(Glebe win 5-4 on pens)
Deal Town 1-2 Littlehampton Town
Tunbridge Wells 1-0 Walton & Hersham
Southall 2-2 Chatham Town
(Southall win 3-1 on pens)
Sheerwater 2-3 Sheppey United

Sunday 21st November

Stansfeld 2-1 Badshot Lea

 

3 out of the 5 SCEFL sides that played on Saturday are through to the third round of the FA Vase.

Glebe needed to hold their nerve in a penalty shoot-out to progress while Sheppey United and Tunbridge Wells were narrow winners in normal time.

Deal Town led before losing late on while Chatham Town exited the competition after losing on penalties.

Taurean Roberts were the star for Sheppey United as his hat-trick ensured a 3-2 victory for the Ites at Sheerwater FC.

Tunbridge Wells just needed the 1 goal to get past Waltham & Hersham but they also needed a strong performance from Aaron Lee-Wharton, with the Wells keeper saving a 70th minute penalty and making several other stops to claim a vital clean sheet.

Jamie Philpot was once again on target for Glebe, with his 59th minutes strike almost enough to put them through on its own. However, a 95th minute Hanworth Villa leveller meant the need for penalties but the Foxes progressed thanks to a flawless performance from the spot.

Two goals in the last 20 minutes gave Littlehampton Town a come-from-behind victory over Deal Town.

Ben Chapman had given our SCEFL side the lead on the hour mark but replies from Joe Benn and Dave Herbert saw the Southern Combination league leaders through.

Chatham Town are also out after they were beaten on a penalty shoot-out at Southall.

2-0 down the Chats fought back well and goals from Reece Butler and Dan Bradshaw took us to spot-kicks. From there the Combined Counties team held their nerve best and Chatham will not see their name entered into Monday’s third round draw.

On Sunday Stansfeld pulled off one of the results of the season, beating Badshot Lea 2-1 – a team that currently sit in second place in the Combined Counties Premier Division South, ahead of the likes of Beckenham Town and Jersey Bulls!

Rob Hughes gave Stansfeld the perfect start, netting in the opening minute and things got better for the hosts when Ollie Milton made it 2-0 10 minutes later.

Badshot Lea quickly pulled one back but with no further scoring it is Stansfeld that are in the hat on Monday thanks to another superb performance.

 

 


FULL FA VASE SECOND ROUND PROPER DRAW

1 Pilkington v Burscough
2 AFC Liverpool v Redcar Town
3 Eccleshill United v Barton Town
4 Newcastle Benfield v Emley
5 Carlisle City v Abbey Hey
6 North Shields v North Ferriby
7 Bury AFC v Birtley Town
8 Holker Old Boys v Wythenshawe Town
9 Billingham Synthonia v West Auckland Town
10 Thornaby v Consett
11 Prestwich Heys v Winterton Rangers
12 Sandbach United v Hanley Town
13 Lichfield City v Highgate United
14 Stourport Swifts v Kimberley Miners Welfare
15 Atherstone Town v Long Eaton United
16 Rugby Town v Hinckley LR
17 Loughborough Students v Gresley Rovers
18 Racing Club Warwick v Coventry Sphinx
19 Aylestone Park v Anstey Nomads
20 Boldmere St Michaels v Congleton Town
21 Whitchurch Alport v Malvern Town
22 Coventry United v Westfields
23 Harborough Town v Wellingborough Town
24 Whittlesey Athletic v Worcester City
25 Walsall Wood v Deeping Rangers
26 Mulbarton Wanderers v London Lions
27 Shefford Town & Campton v Risborough Rangers
28 Cockfosters v Tring Athletic
29 Saffron Walden Town or Kirkley & Pakefield v Cornard United
30 Fakenham Town v Stansted
31 Baldock Town v Hadley
32 New Salamis v Ipswich Wanderers
33 Norwich CBS v Lakenheath
34 Newport Pagnell Town v Leighton Town
35 Gorleston v Buckhurst Hill
36 Wroxham v Newmarket Town
37 Glebe v Hanworth Villa
38 Deal Town v Littlehampton Town
39 Crawley Down Gatwick v British Airways
40 Flackwell Heath v Guildford City
41 Raynes Park Vale v Blackfield & Langley
42 Fareham Town v Abbey Rangers
43 Milton United v Beckenham Town
44 Cobham v Egham Town
45 Frimley Green v United Services Portsmouth
46 Stansfeld v Badshot Lea
47 Tunbridge Wells v Walton & Hersham
48 Southall v Chatham Town
49 Wallingford Town v North Greenford United
50 Harefield United v Berks County
51 Sheerwater v Sheppey United
52 Athletic Newham v Pagham
53 Wellington AFC v Christchurch
54 Buckland Athletic v Falmouth Town
55 Wendron United v New Milton Town
56 Andover New Street v Hamworthy United
57 Liskeard Athletic v Keynsham Town
58 Royal Wootton Bassett Town v Torpoint Athletic
59 Brixham v Tavistock
60 Bemerton Heath v Clevedon Town
61 Bashley v Shaftesbury
62 Street v Oldland Abbotonians
63 Bridgwater United v Mousehole
64 Brockenhurst v Brimscombe & Thrupp

DATES OF ROUNDS
Second Round Proper – Saturday 20 November 2021
Third Round Proper – Saturday 11 December 2021
Fourth Round Proper – Saturday 15 January 2022
Fifth Round Proper – Saturday 12 February 2022
Sixth Round Proper – Saturday 12 March 2022
Semi Final – Saturday 2 April 2022
Final – Sunday 22 May 2022

PRIZE FUND PAYMENTS – WINNING CLUB – LOSING CLUB
First Round Qualifying (203) – £550 – £160
Second Round Qualifying (182) – £725 – £225
First Round Proper (105) – £825 – £250
Second Round Proper (64) – £900 – £275
Third Round Proper (32) – £1125 – £350
Fourth Round Proper (16) – £1875 – £600
Fifth Round Proper (8) – £2250 – £725
Quarter Final (4) – £4125 – £1350
Semi Final (2) – £5500 – £1725
Final (1) – £30000 – £15000

MATCH DATES
The default date for matches in the First Round Proper is Saturday 20 November, kick-off 3.00pm.
There are no replays. When a match is drawn after 90 minutes, the winner shall be determined by the
taking of kicks from the penalty mark in accordance with the procedure adopted by The International
Football Association Board.
If a match is postponed, this must be rescheduled and played within the postponement window, on or
before Thursday 25 November.
MATCH ARRANGEMENT FORM
Home clubs must ensure that the Match Arrangement Form is completed and received by The FA
Competitions Department by Monday 1 November 2021 by emailing to
competition.matcharrangements@thefa.com
Match Arrangement forms are available on TheFA.com under the following link:-
http://www.thefa.com/TheFACup/More/match-forms
PLAYER REGISTRATION DEADLINE
The player Registration Deadline is 12 noon on Friday 19 November 2021, this includes postponements.
GROUND SHARING
Clubs with ground sharing agreements must arrange for ties to be played on Friday, Saturday or Sunday. If
a clash of fixtures occurs with the sharing Club or other sport, if for any reason a match is unable to be
played on the ground of the first drawn Club on the default date, it must be played on either the day before,
i.e. on Friday, or the day after, i.e. on Sunday on the ground of the first drawn Club. If Clubs are unable to
agree on the date, the match would then default to the Sunday, unless decided otherwise by the National
Game Board.





P