FA Vase – 2020 Onwards

 

FA Vase Season 2021/22

First Round Qualifying

Canterbury City 5-0 FC Elmstead

Balham 1-2 Tower Hamlets
Bearsted 0-1 Fisher
Billingshurst 0-3 Forest Hill Park
Broadbridge Heath 3-3(p) Croydon
Crawley Down Gatwick 3-1 Lewisham Borough
Eastbourne Town 0-1 Sheppey United
Eastbourne United 0-3 Bridon Ropes
Erith Town 2-0 SC Thamesmead
Greenways (p)2-2 Lydd Town
K Sports 0-5 Beckenham Town
Larkfield & New Hythe 2-3 Epsom & Ewell
Lingfield 1-2 Erith & Belvedere
Lordswood 4-0 Storrington Community
Loxwood 1-0 Faversham Strike Force
Oakwood 3-4 Welling Town
Rochester United 3-2 Hollands & Blair
Rusthall 0-2 Crowborough Athletic
Stansfeld 3-1 Bagshot
Staplehurst Monarchs Utd 3-2 Sporting Bengal Utd
Sutton Athletic 4-2 Newhaven
Tunbridge Wells (p)1-1 Roffey
Westside 1-2 Snodland Town

Coggeshall United 1-3 Glebe
Tooting Bec 0-3 Jersey Bulls

Second Round Qualifying

AFC Varndeanians 0-5 Kent Football United
Colliers Wood United 1-0 Punjab United
Croydon 1-4 Horley Town
Erith Town 2-3 Sheppey United
Fisher P-P Little Common
Greenways 2-3 Forest Hill Park
Hailsham Town 1-2 Staplehurst Monarchs United
Holmesdale 4-0 AFC Croydon Athletic
Lordswood (p)1-1 Seaford Town
Loxwood 0-5 Erith & Belvedere
May & Baker 0-5 Glebe
Meridian VP 1-5 Shoreham
Raynes Park Vale 4-0 Welling Town
Rochester United (p)1-1 Chessington & Hook United
Saltdean United 1-3 Bridon Ropes
Snodland Town 4-1 Sutton Athletic
Tower Hamlets 1-3 Crawley Down Gatwick
Tunbridge Wells 4-1 Canterbury City
Worthing United 1-5 Stansfeld

Jersey Bulls 5-0 Crowborough Athletic

FA Vase First Round Proper

Southall 3-0 Erith & Belvedere

Holmer Green 1-3 Glebe
Fisher 1-2 Badshot Lea
Hilltop 2-3 Tunbridge Wells
Pagham (p)1-1 Snodland Town
Stansfeld 3-1 Staplehurst Monarchs United
Sheppey United 4-0 Forest Hill Park
Chatham Town 6-0 Alresford Town
Holmesdale 1-1(p) Athletic Newham
Milton United 2-1 Bridon Ropes
Harefield United 3-0 Kent Football United
Deal Town 4-0 Kennington
Frimley Green 2-1 Rochester United
Crawley Down Gatwick 3-2 Lordswood

FA Vase Second Round

Glebe 1-1 Hanworth Villa
(Glebe win 5-4 on pens)
Deal Town 1-2 Littlehampton Town
Tunbridge Wells 1-0 Walton & Hersham
Southall 2-2 Chatham Town
(Southall win 3-1 on pens)
Sheerwater 2-3 Sheppey United

Stansfeld 2-1 Badshot Lea

FA Vase Third Round

Glebe 0-0 Beckenham Town
(Glebe win 4-3 on pens)

Littlehampton Town 1-0 Sheppey United

Tunbridge Wells 4-2 Wallingford Town

Stansfeld 3-1 Frimley Green

FA Vase Fourth Round

Bridgwater United 2-2(p) Tunbridge Wells
Hamworthy United 3-2 Glebe
Raynes Park Vale 1-2 Stansfeld

FA Vase Fifth Round

Hamworthy United 3-1 Tunbridge Wells

Southall (p)0-0 Stansfeld

Newport Pagnell beat Littlehampton Town 3-0 in the Wembley final.

 


FA Vase Season 2020/21

First Round Qualifying – Saturday 19th September

Walton & Hersham 3-1 Meridian VP
Fisher 4-0 Little Common
Raynes Park Vale 3-2 Rusthall
Forest Hill Park 2-3 Lingfield
Holmesdale 4-2 Kent Football United
Crowborough Athletic 1-1p Molesey
Worthing United 5-4 Greenways
Lydd Town p1-1 Broadbridge Heath
Redhill p2-2 Snodland Town
Horley Town 4-2 Hollands & Blair
Lewisham Borough 0-2 Balham
Enfield Borough 3-2 Tower Hamlets
Croydon 1-2 Sheppey United
Sheerwater 2-1 SC Thamesmead
K Sports 2-1 Tunbridge Wells
Stansfeld p2-2 Knaphill
Epsom & Ewell 2-1 Bridon Ropes
Wick 2-1 AFC Croydon Athletic
Beckenham Town 1-2 Littlehampton Town
Punjab United p1-1 Bearsted
Kennington 1-0 Erith Town
Billingshurst p2-2 FC Elmstead
Erith & Belvedere 1-0 Loxwood

Second Round Qualifying –  10th / 11th October

Rochester United 0-4 Sutton Athletic
Worthing United 4-3 Canterbury City
Holmesdale 2-0 AFC Varndeanians
Tooting Bec p2-2 Lydd Town
Erith & Belvedere 3-0 Colliers Wood United
East Preston 0-2 Fisher
Kennington 7-0 Shoreham
Littlehampton Town 3-1 Lordswood
Walton & Hersham 1-0 K Sports
Peacehaven p2-2 Balham
Punjab United 2-3 Horley Town
Sheppey United 6-0 Molesey
Alford 2-4 Stansfeld

First Round Proper – 31st October

Risborough Rangers p0-0 Erith & Belvedere
Sutton Athletic 0-2 Sheppey United
Kennington p1-1 Fisher
Stansfeld p2-2 AFC Hayes
Welling Town 1-6 Hanworth Villa
Holmesdale 2-4 AFC Uckfield Town

Second Round Proper – 5th December

Glebe 0-2 Kennington
Hanworth Villa p2-2 Corinthian
Horley Town 3-5 Chatham Town
Littlehampton Town p3-3 Sheppey United
Saltdean United 2-2p Deal Town
Stansfeld 0-3 Flackwell Heath

Third Round Proper – 19th December

Deal Town 1-4 Binfield (10th April)

Chatham Town 0-1 Flackwell Heath

Kennington 1-1p Sutton Common Rovers



2 thoughts on “FA Vase – 2020 Onwards

Comments are closed.

P