FA Vase 2019-2020

FA Vase First Qualifying Round

Saturday 31st August

Banstead Athletic 2-2 Greenwich Borough (Greenwich win replay 3-2)

Little Common 1-2 K Sports

Egham Town 3-2 FC Elmstead

Lydd Town 5-5 Raynes Park Vale (Raynes win replay 2-0)

Kent Football United 0-1 Snodland Town

Saltdean United 0-2 Lordswood

Epsom & Ewell 1-4 Kennington

Molesey 4-3 Greenways

SC Thamesmead 3-2 Sutton Athletic

Erith & Belvedere 3-0 Fire United

Rochester United 0-3 Mile Oak

Shoreham 0-3 Crowborough Athletic

Holmesdale 2-1 Sheerwater

CB Hounslow United 2-3 Beckenham Town

Bridon Ropes 2-2 Pagham

(Bridon win 4-3 on pens)

Sheppey United 2-0 AFC Croydon Athletic

Forest Hill Park 1-2 Westside

Guildford City 0-3 Glebe

Balham 1-2 Rusthall

Erith Town 2-2 Welling Town (Welling win replay 2-0)

Punjab United 5-0 Selsey

Sidlesham 1-1 Stansfeld (Sidlesham win replay 3-1)

Sunday 1st September 

Littlehampton Town 0-4 Tunbridge Wells

Meridian VP 0-2 Hassocks

 


FA Vase Second Qualifying Round

Saturday 14th September

Sidlesham 2-4 Kennington AET
Midhurst & Easebourne 0-2 Crowborough Athletic
Hollands & Blair 1-2 Deal Town
Molesey A-A Greenwich Borough
SC Thamesmead 3-1 Billingshurst
Knaphill 2-2 Tunbridge Wells AET
Beckenham Town 6-0 Farnham Town
Arundel 1-7 Welling Town
Croydon 1-3 Colliers Wood United
Punjab United 3-2 Loxwood
Lordswood 0-1 Sheppey United
Snodland Town 3-2 Bridon Ropes
Rusthall 2-1 Godalming Town
K Sports 0-3 Glebe
Holmesdale 0-1 Egham Town

Sunday 15th September

Erith & Belvedere 9-2 Oakwood


First Round Proper

Friday October 11

SC Thamesmead 1-5 Ascot United

Saturday October 12

Chatham Town 1-1 Beckenham Town

Fisher 3-0 Greenwich Borough

Peacehaven & Telscombe 3-5 Glebe

Punjab United 0-3 Newhaven

Rusthall 0-2 Lancing FC

Sheppey United 0-2 Corinthian

Sutton Common Rovers 5-1 Snodland Town

Welling Town 5-1 Erith & Belvedere

Sunday October 13

Kennington 4-2 Crowborough Ath

Southall 4-4 Tunbridge Wells

Westside FC 3-4 Deal Town


Second Round

Saturday 2nd November

Bearsted 0-1 Chatham Town

Corinthian 2-0 Canterbury City

Deal Town 4-1 Oxhey Jets

Fisher 1-2 Glebe

Kennington 1-6 Newhaven

Welling Town 3-1 Bedfont & Feltham (AET)

 


 

FA Vase Third Round

Saturday 30th November

Chatham Town 1-0 Welling Town

Corinthian 2-1 Ascot United

Deal Town 2-0 Southall

Glebe 1-0 Newhaven


Fourth Round

Saturday 11th January

Chatham Town 1-2 Corinthian – AET

Deal Town 1-1 Binfield – AET

Stowmarket Town 3-0 Glebe

Saturday 18th January

Binfield 3-3 Deal Town ( Deal win 7-6 on pens)


Fifth Round

Corinthian 3-0 Sporting Khalsa

Consett 2-0 Deal Town


Quarter Finals

Corinthian v Leighton Town

Other ties
Wroxham v Bitton
Worcester / Atherstone v Consett
Hebburn Town v Plymouth Parkway





P