Archives – Results – September 2020

scefl rESULTS SEPTEMBER 2020

Wednesday 30th September

Premier Division

Balham 2-1 Erith Town
Tom Read 39, 48 Steadman Callender 18
Att: FT
Tower Hamlets 0-3 Beckenham Town
 

 

Steve Townsend 48, 62

Tyrone Pink 59

Att: 72 FT

First Division

FC Elmstead 0-2 Forest Hill Park
Mason Saunders-Henry 16, 45
Att: FT





Tuesday 29th September

Premier Division

Corinthian 4-2 Bearsted
Oscar Housego 8(p)

Ryan Sawyer 18

Louie Clarke 65

Emmanuel Oloyede 89

Tom Penfold 51

Lekan Majayegbe 90

 

 

Att: 144 FT
Crowborough Ath 0-6 Chatham Town
 

 

 

Dan Bradshaw 2, 17, 80

Ryan Hayes 6

George Sheminant 55

Harvey Brown 80

Att: FT
Erith & Belvedere 1-2 Punjab United
Marlon Patterson 42(p)

 

Luke Adams 55(p)

George Goodwin 65

Att: 119 FT
Fisher 3-2 Glebe
Christian Udo 28

Jamie Yila 47

Michael Sarpong 52

Frankie Sawyer 25

Jason Mensah 90

 

Att: 147 FT
Lordswood 1-2 Canterbury City
Josh Gilbert 74

 

Danny Keyte 35

Alex Smith 79

Att: 98 FT
Tunbridge Wells 1-0 AFC Croydon Ath
Harry Hudson 58
Att: 191 FT

First Division

Stansfeld 4-5 Croydon
Ben Holland 23

Ryan Hassan 44

Macey Malyon 70

Billy Shinners 72

Martin Smith 1, 45, 75

Andy Somo 32

JP Rylah 33

 

Att: 105 FT

Monday 28th September

Premier Division

K Sports 1-1 Sheppey United
Joseph Lewis 49(p) Jack Midson 83
Att: 173 FT

 


 

Saturday 26th September

Premier Division

AFC Croydon 3-0 Canterbury City
Michael Oshin 40

Jermaine Green 47

Emiliano Lika 90

 

 

Att: FT
Beckenham Town 3-4 Bearsted
Joe Nwoko 45

Tyrone Pink 89, 90

 

Andy Irvine 20, 47

Jon Rogers 38

David Baranowski 88

Att:119 FT
Chatham Town 6-1 Tower Hamlets
Moses Abioye 34

Own Goal 53

Jack Evans 68, 87

Dan Bradshaw 74

Reece Butler 81

Deese Kasinga 56

 

 

 

 

Att: 300 FT
Corinthian 4-2 Fisher
Emmanuel Oloyede 8, 35

Louie Clarke 33

Oscar Housego 86

Malaki Coker 11

Christian Udo 52

 

Att: 98 FT
Deal Town 5-2 Punjab United
Alfie Foster 7

Ben Chapman 23

Macauley Murray 45

Toby Greenfield 55

Troy Howard 89

Luke Adams 26(p)

George Goodwin 35

 

 

 

Att: 148 FT
Erith Town 3-2 Crowborough Athletic
Dan Nash 44

Steadman Callender 66

Ryan Mahal 77

Jack Funnell 69(p)

Kieran Scantlebury 70

 

Att: FT
Glebe 3-2 Lordswood
Charlie MacDonald 8, 86

Stacey Long 68

Jason Perry 30

Dave Botterill 90

Att: FT
Hollands & Blair 0-0 Erith & Belvedere
x x
Att: 138 FT
Sheppey United 3-2 Balham
Warren Mfula 3, 90

Harrison Carnegie 36

Tom Read 58(p)

Cam Gordon 72

Att: 300 FT
Tunbridge Wells 2-2 Welling Town
Euan Sahadow 58

Miles Cornwell 60

Ryan Golding 8

Alex Nelson 48

Att: 300 FT

First Division

Bridon Ropes 1-2 Snodland Town
Jack Kirby 15

 

Omar El Mantawy 53

Brad Webb 85

Att: FT
FC Elmstead 1-2 SC Thamesmead
Antonio Gonnella 43

 

Ryan Solan 39

Mayowa Olufeko 63

Att: 35 FT
Greenways 1-2 Lewisham Borough
Faria Maganga 60 Jonathan Tadafe 75, 80
Att: FT
Holmesdale 5-1 Sutton Athletic
Jake Britnell 3

Shameek Farrell 28

Sam Adenola 67

Ola Rabiu 72, 90

Thomas Ngegba 54

 

 

 

Att: 40 FT 
Kennington 4-0 Rusthall
Callum Peck 24

Gary Lockyer 45(p), 63

Tom Scorer 56

 

 

 

Att: 106 FT
Kent Football United 2-1 Meridian VP
Javlon Campbell 36(p), 77 Jason Kaate 27
Att: 74 FT
Rochester United 2-2 Stansfeld
Max Ciano 74(p)

Harrison Hume 90

Ryan Hassan 11

Joe Minter 50

Att: 90 FT





Wednesday 23rd September

FA Cup First Round Qualifying

Cray Wanderers 3-1 Fisher
Jason Banton 14, 63

Freddie Parker 45

Malaki Coker 34

 

Att: 302 FT

Tuesday 22nd September

FA Cup First Round Qualifying

Hartley Wintney 5-0 Erith & Belvedere
Shane Hollamby 26

Mitch Parker 41

Ben Wright 45, 63

Lukas Burt 86

 

 

 

Att: FT
Chipstead 1-1 Deal Town
Callum McAllister 87 Kane Smith 75
Att: 157 Chipstead win on Pens
Haringey Borough 5-1 Tunbridge Wells
Anthony McDonald 21

Laste Dombaxe 41

Daniel Akindayini 48

Georgios Aresti 65

Abdul Salau 82

Euan Sahadow 37

 

 

 

 

Att: FT
Steyning Town 0-5 Sheppey United
 

 

 

 

Harrison Carnegie 16

Danny Leonard 21

Billy Bennett 27, 69

Jack Midson 51

Att: FT
Chatham Town 3-2 Southall
Jack Evans 15

Dan Bradshaw 16, 30

Louis Dailly 34

Unknown 74

Att: 300 FT
Corinthian 3-1 Sevenoaks Town
Louie Clarke 46

Emannuel Oloyede 60

Luke Tanner 83

James Bessey-Saldanha 16

 

 

Att: 221 FT

Sunday 20th September

FA Vase

Croydon 1-2 Sheppey United
Andy Somo 88

 

Junior Aikhionbare 48

Warren Mfula 74

Att: 167 FT
Epsom & Ewell 4-0 Bridon Ropes
Charlie Penny 13, 68, 70(p)

Bobby Bennett 88

 

 

Att: FT
Kennington 1-0 Erith Town
Robbie Dolan 20
Att: 190 FT

Saturday 19th September

Premier Division

Canterbury City 0-2 Corinthian
 

 

Emmanuel Oloyede 17

Louie Clarke 30

Att: 88 FT
Chatham Town A-A Glebe
Jack Evans 5

Dan Bradshaw 40

Connor Pring 10

 

Att: Match Abandoned at HT
Lordswood 0-3 Welling Town
 

 

 

Ryan Golding 1

Own Goal 16

Richard Jimoh 37

Att: 63 FT

First Division

Sutton Athletic 1-1 Rochester United
Jonny Murray 59(p) Harrison Hume 44
Att: 66 FT

FA Vase First Qualifying Round

Balham 2-0 Lewisham Borough
Tom Read 8(p)

Can Gordon 30

 

 

Att: FT
Beckenham Town 1-2 Littlehampton Town
Stefan Cox 90

 

Lucas Pattenden 60

George Gaskin 75

Att: 65 FT
Billingshurst 2-2 FC Elmstead
Jahobi Maher 29

Unknown 83

Own Goal 63

Kyle Beckford 78

Att: Billingshurst win on pens
Crowborough Athletic 1-1 Molesey
Max Carbune 44 Doukoure 30
Att: Molesey win on pens
Enfield Borough 3-2 Tower Hamlets
Unknown Denilson Carvalho x2
Att: FT
Erith & Belvedere 1-0 Loxwood
Guyliano Mpungi 71
Att: FT
Fisher 4-0 Little Common
Rob Brown 9

Tarik Ibrahim 69

Julio Da Mata 88, 90

 

 

Att: 163 FT
Holmesdale 4-2 Kent Football Utd
Sam Adenola 30

Shameek Farrell 44

Own Goal 55

Nathan Palmer 62

Own Goal 45

Charlie Tagg 73

 

 

Att: 42 FT
Horley Town 4-2 Hollands & Blair
Unknown 28(p)

Unknown 48

Unknown 78

Unknown 86

Ben Brown 6, 85

 

 

 

Att:
K Sports 2-1 Tunbridge Wells
Bradley Large 10

Tom Rumble 60

Miles Cornwell 40

 

Att:
Lingfield 3-2 Forest Hill Park
Daniel Baptiste 25, 27, 65

 

Reece Cain 36

Mason Saunders 48

Att: FT
Lydd Town 1-1 Broadbridge Heath
Olinto Santo 34 Lewis Croal 17
Att: 85 Lydd Town win on pens
Punjab United 1-1 Bearsted
Will Johnson-Cole 90+ Tommy Penfold 59
Att: Punjab Utd win on pens
Raynes Park Vale 3-2 Rusthall
Unknown 2

Unknown 25

Unknown 39(p)

Louis Anderson 55

Cam Gyeabour 59

 

Att: FT
Redhill 2-2 Snodland Town
Unknown 25

Unknown 60

Adam Turton 28

Brad Webb 30

Att: Redhill win on pens
Sheerwater 2-1 SC Thameshead
Shane Rideout 15

Ashley Hutchinson 32

Mayowa Olufeko 16

 

Att: 91 FT
Stansfeld 2-2 Knaphill
Ollie Milton 4

Ryan Hassan 59

Unknown 51

Unknown 86

Att: 65 Stansfeld win on pens
Walton & Hersham 3-1 Meridian VP
Reece Brewster 20

Youcef Azzouz 44

Own Goal 67

Ross Obazee 84

 

 

Att: 140 FT
Wick 2-1 AFC Croydon
Dan Simmonds 16

Uknown 66

Own Goal 40

 

Att: FT
Worthing United 5-4 Greenways
Unknown 2

Unknown 27

Unknown 30

Unknown 55

Unknown 70

Aaron Kleman 12(p)

Simon Walton 21

Own Goal 25

Brad Cross 85

 

Att:

 


Wednesday 16th September

Premier Division

Balham 1-2 Welling Town
Bakari Sinclair-Smith 82 Ryan Golding 25, 55(p)
Att: 65 FT
Canterbury City 1-2 Hollands & Blair
Tim Beckford 34

 

Calum McGeehan 40

Harry Kingdon 80

Att: 138 FT
Erith Town 2-0 AFC Croydon
Danny Gannon 36

Steadman Callender 72

 

 

Att: 74 FT





Tuesday 15th September

Premier Division

Bearsted 2-5 Chatham Town
Elyon M.Katung 19

Jordan Ababio 23

 

 

Jack Evans 6, 73

Reece Butler 76

Dan Bradshaw 80

Moses Abioye 85

Att: 258 FT
Crowborough Athletic 1-1  K Sports
Jack Funnell 90(p) Austin Edwards 8
Att: 131 FT
Deal Town 1-3 Sheppey United
Luke Eldridge 7

 

 

Jack Midson 22

Junior Aikhionbare 76

Warren Mfula 78

Att: 229 FT
Erith & Belvedere 2-2 Beckenham Town
Henry Dasofunjo 7

Reece Barrett 55

Tunde Aderonmu 41

Tom Bolarinwa 43

Att: 110 FT
Fisher 3-1 Tower Hamlets
Christian Udo 42

Sam Fitzgerald 48

Own Goal 89

Ezekiel Adasanya 30(p)

 

 

Att: 154 FT
Glebe 1-2 Corinthian
Charlie MacDonald 2

 

A.Jack Billings 47

Oscar Housego 80(p)

Att: FT
Punjab United 1-2 Tunbridge Wells
George Goodwin 71

 

Euan Sahadow 90(p)

Regan Corke 90+6

Att: 65 FT

 

First Division

Meridian VP 1-1 Lewisham Borough
Billy Reavill 84 Courtney Swaby 45
Att: 30 FT

 


Saturday 12th September

FA Cup Preliminary Round

Burgess Hill Town V-V Hollands & Blair
x x
Att: Match Void due to COVID
Deal Town 4-1 Sittingbourne
Macauley Murray 1(p)

Ben Chapman 21

Jack Paxman 40

Kane Smith 59

Kane Rowland 85

 

 

 

Att: 287 FT
Erith & Belvedere 1-1 Alford
Marlon Patterson 86(p) Ash Mutongerwa 80
Att: Erith & Belvedere win on pens
Newhaven 1-2 Corinthian
Henry Watson 70

 

A.Jack Billings 44

Frankie Morgan 86

Att: FT
Sheppey United 4-1 Uxbridge
Harrison Carnegie 19

Jack Midson 77, 79

Richie Hamill 84

Ryan Haugh 65

 

 

Att: 235 FT
Stansfeld 2-3 Little Common
Ollie Milton 14

Sam Ryan 26(p)

Russell Eldridge 6(p), 70

Adam Smith 52

Att: 230 FT
Tooting & Mitcham 2-2 Fisher
Sinn’Kaye Christie 28

Dontai Stewart 79

Christian Udo 36

Josh Biddlecombe 82(p)

Att: 398 Fisher win on pens
Tunbridge Wells 1-1 Beckenham Town
Robbie Bissett 45 Tom Bolarinwa 37
Att: Tunbridge Wells win on pens
Westside 0-2 Chatham Town
 

 

Jack Evans 1

Moses Abioye 61

Att: 156 FT
Whyteleafe 4-0 Bearsted
Omari Hibbert 4, 74

Ryan Gondoh 12

Zahvi Orome 40

 

 

 

Att: FT

Premier Division

AFC Croydon 0-2 Lordswood
 

 

Kieran Sharp 63

Hicham Akhazzan 77(p)

Att: 44 FT
K Sports 0-1 Erith Town
Ryan Mahal 90
Att: FT
Punjab United 2-1 Balham
Ben Francis 44

Emmanuel Kadiki 45(p)

Tom Read 29

 

Att: 43 FT
Tower Hamlets 2-5 Crowborough Athletic
Javaan Campbell 54

Denilson Carvalho 60

 

 

Jack Funnell 23

Danny Powell 30

Scott Taylor 48

Rhys Bartlett 52, 73

Att: FT

First Division

Bridon Ropes 1-3 FC Elmstead
Juliano Marku 52

 

Jerome Walker 4, 54

Marcus Cassius 90

Att: 50 FT
Holmesdale 5-2 Lydd Town
Shameek Farrell 7, 42, 52

Ola Rabiu 27

Nathan Palmer 38(p)

Dale Horton 35, 63

 

 

Att: 68 FT
Kent Football Utd 1-2 Greenways
Callum Flynn 75 Andy Pierce 2, 89
Att: 59 FT
Rochester United 4-2 SC Thamesmead
Jack Carthy 35, 48

Lucas Payne 56, 79

Mayowa Olufeko 69, 90

 

Att: 95 FT
Rusthall 2-3 Croydon
Jefferson Aibangbee 11

Lorenzo Cuozzo 89

Jack Sims 26, 90

Andy Somo 30

Att: 250 FT
Snodland Town 2-1 Forest Hill Park
Dan Ashton 72

Joe Sands 89

Martin Ivanov 37(p)

 

Att: 74 FT
Sutton Athletic 0-6 Kennington
 

 

 

 

Callum Peck 35, 36, 56

Tom Scorer 43

Craig Calvert 83

Gary Lockyer 88

Att: 44 FT





Wednesday 9th September

Premier Division

Hollands & Blair 2-0 Crowborough Athletic
Joe Kane 62

Sam Welch 67

 

 

Att: 267 FT
Tower Hamlets 2-3 Welling Town
Bruno Gomes 1

Denilson Carvalho 54

Ryan Golding 6, 60

Oliver Bennett 15

Att: 85 FT

 


Tuesday 8th September

Premier Division

AFC Croydon Athletic 1-1 Erith & Belvedere
Nahum Green 34 Steve Springett 64
Att: 54 FT
Beckenham Town 2-2 Glebe
Harvey Brand 45

Tunde Aderonmu 67

Jamie Philpot 47

Eric De Melo 69

Att: 300 FT
Chatham Town 5-0 Punjab United
Jack Evans 21, 80(p)

Luke Rooney 40

Ryan Hayes 52

Moses Abioye 56

 

 

 

 

Att: 299 FT
Corinthian 2-1 Lordswood
Josh Stirman 34

Josh James 47

Samson Alalade 31

 

Att: 96 FT
Fisher 0-1 Balham
Tom Read 6(p)
Att: 134 FT
Sheppey United 4-1 Canterbury City
Billy Bennett 38, 75, 90

Harrison Carnegie 87

Rolando Onu 24

 

Att: 300 FT
Tunbridge Wells 4-0 Bearsted
Matt Day 8

Robbie Bissett 38

Josh Frogatt 88, 90

 

 

 

Att: 211 FT





Monday 7th September

Premier Division

       K Sports         0-2        Deal Town       
 

 

Troy Howard 19

Billy Munday 60

Att: 119 FT

Saturday 5th September

FA Vase Semi Final

Corinthian           2-2 Hebburn Town     
Oscar Housego 48(p)

Jamie Billings 105(p)

Graeme Armstrong 89(p), 99

 

Att: 300 Hebburn win on pens

Premier Division

Balham 2-1 Hollands & Blair
Jake Henry 56

Cameron Gordon 60

Danny Kedwell 15

 

Att: 40 FT
Bearsted 2-1 Tower Hamlets
Andy Irvine 36

Jon Rogers 55

Javaan Campbell 71

 

Att: 93 FT
Canterbury City 1-2 Welling Town
Adam Woollcott 50

 

Ryan Golding 15

Richard Jimoh 19

Att: 69 FT
Crowborough Athletic 0-0 Fisher
x x
Att: 130 FT
Deal Town 0-2 Beckenham Town
 

 

Ike Robertson 15

Junior Kaffo 45

Att: 200 FT
Erith & Belvedere 3-4 Chatham Town
Rob Curtis 14

Guy Mpungi 55

Henry Dasofunjo 88

  Ryan Hayes 33

Matt Bodkin 61, 86

Luke Rooney 77(p)

Att: 138    FT
Erith Town 2-4 Sheppey United
Danny Gannon 17

Ryan Mahal 48

Jack Midson 39, 90

Billy Bennett 42, 62

Att: 89 FT
Glebe 0-4 K Sports
 

 

 

Travis Jackson 40, 55

Adam Hooper 50

Lewis Foreman 90

Att:
Lordswood 0-5 Tunbridge Wells
 

 

 

Euan Sahadow 4, 26

Regan Corke 43, 55

Matt Day 87

Att: 157 FT
Punjab United 4-0 AFC Croydon Ath
Rohan Badbhagi 4, 33

Luke Adams 44, 48(p)

   

 

 

Att: 47    FT

First Division

FC Elmstead 2-2 Croydon
Jerome Walker 2, 42

 

Andy Somo 85, 87

 

Att: 71 FT
Greenways 4-0 Bridon Ropes
Aaron Kleman 23

Brad Cross 73

Jack Jeffrey 76, 78

 

 

 

Att: 50 FT
Kennington  4-2 Holmesdale
Gary Lockyer 7, 70(p)

James Jeffrey 20

Craig Calvert 45

Dan Carpenter 4

Ola Rabiu 57

 

Att: 110 FT
Lydd Town 6-3 Stansfeld
Own Goal 7

Klaidi Krasniqi 17

Conor Weatherall 50

Anthony Oladipopo 71

Dale Horton 80, 83

  Ollie Milton 36, 90

Sam Ryan 50(p)

 

 

 

Att: 45    FT
Meridian VP 0-2 Sutton Athletic
 

 

Sean Nicholls 47

George Acland 49(p)

Att: 40 FT
Rochester United 3-0 Forest Hill Park
Harrison Hume 17, 82

Jack Carthy 46

 

 

Att: 87 FT
Rusthall 5-1 Kent Football Utd
Louis Anderson 17

Jefferson Aibangbee 34, 50

Danny Lear 38

James Miles 52

Callum Flynn 65

 

 

 

Att: 232 FT
Snodland Town 1-1 Lewisham Borough
Adam Turton 45(p)   Aidan Dwyer 85
Att: 87    FT

Wednesday 2nd September

FA Cup Extra-Preliminary Round

Balham 2-2 Hassocks
Ashley Snadden 19

Tom Read 90(p)

James Littlejohn 5

Jack Troak 45

Att: Hassocks win on pens
Colliers Wood 0-1 Hollands & Blair
Matt Gething 13
Att: 180 FT
Guildford City 3-2 Canterbury City
Cyril Ocansey 30

A. Smith-Joseph 38

Mick Coppinger 82

Adam Woollcott 45

Dan Keyte 76

 

Att: 150 FT
Mile Oak 0-4 Beckenham Town
 

 

 

 

Steve Townsend 20

Ryan Hall 39(p)

Junior Kaffo 48

Harvey Brand 74

Att: 285 FT
Stansfeld 3-3 Punjab United
Freddie Cray 52, 57

Billy Parkinson 85

George Goodwin 6, 66

Ben Francis 17

Att: 269 Stanfeld win on pens

 

Tuesday 1st September

FA Cup Extra-Preliminary Round

Abbey Rangers  3-1 Welling Town
Tom Neale 3, 75

Luke Robertson 83(p)

Alex Nelson 89

 

Att:119 FT
AFC Croydon Athletic 0-3 Sutton Common Rovers
 

 

Ollie Twum 23

Lyle Henry 49(p), 52(p)

Att:174 FT
Bearsted 3-5 Peacehaven
Andy Irvine 2, 42

Tom Penfold 59

 

 

Cameron Wiltshire 25, 69(p)

Callum Edwards 65

Liam Benson 73

Conor Morley 77

Att:  FT
Corinthian 2-1 Sheerwater
Louie Clarke 81

George Snelling 89

Shane Rideout 60

 

Att: 112 FT
Crowborough Athletic 3-4 Crawley Down Gatwick
Jack Funnell 48

Tom Boddy 60

Danny Powell 78

Ollie Moore 58

Phil Johnson 69

Ben Chowney 72, 87

Att: 116 FT
East Preston 0-2 Chatham Town
 

 

Matt Bodkin 27

Reece Butler 76

Att: 132 FT
Fisher 2-0 Horsham YMCA
Rob Brown 16

Jack Gibbons 47

 

 

Att: 85  FT
Glebe 1-3 Whyteleafe
Charlie MacDonald 48

 

Ryan Gondoh 23, 67

David Awusu-Akyeaw 30

Att: 232  FT
K Sports 0-2 Steyning Town
 

 

Harry Heath 48

Joe Fitzpatrick 70

Att: 70  Match Abandoned / FT
Kennington 0-1 Erith & Belvedere
Malik Nosike 20
Att: 300  FT
Knaphill 0-4 Deal Town
 

 

Luke Eldridge 58

Ben Cardwell 65, 85, 89

Att:  FT
Langney Wanderers 3-1 Tower Hamlets
Unknown 52, 80, 90 Anthony Folkes 30(p)
Att:  FT
Lordswood 2-3 Hanworth Villa
Chandler Kasai 12

Hicham Akhazzan 61

Brandon Brazey 11, 40

Meshach Williams 46

Att: 87  FT
Sheppey United 1-0 Sutton Athletic
Warren Mfula 60
Att: 189  FT
Tunbridge Wells 1-0 Erith Town
Brett Ince 90(p)
Att:  FT

Results from last season can be found in our Archives here or via our FA Full Time page here

 





1 thought on “Archives – Results – September 2020

Comments are closed.

P