Archives – Results – October 2020

Saturday 31st October

FA Vase First Round Proper

Holmesdale 2-4 AFC Uckfield Town
James Shields 24

Nathan Palmer 41

 

 

Max Walsh 14

Callum Ridley 21

Jack Samways 68(p)

Sam Carrington 89

Att: 89 FT
Kennington 1-1 Fisher
Callum Peck 4

 

Cedric Nganga 78

 

Att: 300 Kenninton win 5-4 on pens
Risborough Rangers P-P Erith & Belvedere
x x
Att:
Stansfeld P-P AFC Hayes
x x
Att:
Sutton Athletic 0-2 Sheppey United
 

 

Richie Hamill 66(p)

Harrison Carnegie 77

Att: 170 FT
Welling Town 1-6 Hanworth Villa
Dennis Agbudume 90

 

 

 

Own Goal 12

Meshach Williams 24, 83

Sam Merson 43, 45

Scotty Walker 59

Att: 63 FT

Premier Division

Balham 5-2 Bearsted
Jake Henry 8

Tom Read 33, 44

James Murphy 57

Cam Gordon 64

Ryan Croucher 42

Jon Rogers 53

 

 

Att: FT
Beckenham Town 3-0 Lordswood
Jamie Brown 70

Tunde Aderonmu 79

Steve Townsend 87

 

 

 

Att: 185 FT
Chatham Town 6-0 Hollands & Blair
Dan Bradshaw 15

Jack Evans 17, 55

Ryan Hayes 42

Luke Rooney 62

Own Goal 75

 

 

 

 

 

Att: 300 FT
Corinthian 2-1 Deal Town
Emmanuel Oloyede 15

Oscar Housego 89(p)

Troy Howard 46

 

Att: 96 FT
Erith Town 4-0 Tunbridge Wells
Russell Bedford 25

Steadman Callender 67

Danny Gannon 82

Michael Power 90

 

 

 

Att: 63 FT
K Sports P-P Glebe
x x
Att:
Punjab United 0-1 Crowborough Athletic
Rhys Bartlett 2

 

Att: 39 FT
Tower Hamlets 5-5 Canterbury City
Diego Da Silva 7, 16

Segun Ikudehinbu 13

Ezekiel Adesanya 75

Denilson Carvalho 88

Alex Smith 2, 60

Enock Soganile 44

Dale  Horton 50, 81

 

Att: FT

First Division

Bridon Ropes 0-0 Lewisham Borough
x x
Att:
Kent Football United 0-1 Rochester United
 

 

Lucas Payne 12
Att: 58 FT
Lydd Town P-P Greenways
x x
Att:
Rusthall 3-2 Meridian VP
Jefferson Aibangbee 4

Danny Lear 41, 44

Harvey Browne 8

Ross Obazee 12

Att: 188 FT
Snodland Town 3-2 FC Elmstead
Sam Winch 19

Brad Webb 25

Adam Turton 86

Marcus Cassius 17, 47

 

 

Att: 50 FT

Monday 26th October

First Division

SC Thamesmead 4-1 Forest Hill Park
Max Williams 4

Chris Hubbard 30

Merrick Simms 80, 90

Alvin Turyatemba 20

 

 

Att: 70 FT

Saturday 24th October

Premier Division

AFC Croydon 2-4 Corinthian
Billy Murphy 67

Nahum Green 89(p)

 

Josh Stirman 17

Ryan Sawyer 41

Oscar Housego 74

Louis Clarke 86

Att: 102 FT
Canterbury City 3-2 Punjab United
Danny Rumble 54

Danny Keyte 82

Dale Horton 90+4

Luke Adams 5

Rohan Badbhagi 15

 

Att: 74 FT
Crowborough Athletic 1-3 Erith & Belvedere
Jack Funnell 58

 

Jamie Humphris 19, 30, 45

 

Att: FT
Erith Town 3-6 Chatham Town
Russell Bedford 20

Tolu Jonah 41

Fred Obasa 68

 

 

 

Matt Bodkin 6

Jordan Robins 44

Dan Bradshaw 50

Jack Evans 60(p)

Ryan Hayes 70

Reece Butler 90

Att: 180 FT
Fisher 0-0 Deal Town
x x
Att:298 FT
Hollands & Blair 2-1 K Sports
Tom Loynes 22

Matt Gething 78

Michael-Frazier Osunkoya 30

 

Att: 167 FT
Lordswood 0-0 Balham
x x
Att: 70 FT
Sheppey United 3-2 Beckenham Town
Danny Leonard 3

Connor Wilkins 61

Billy Bennett 86

Harvey Brand 8

Tyrone Pink 44

 

Att: 300 FT
Tunbridge Wells 2-1 Glebe
Euan Sahadow 3

Richard Atkins 89

Jamie Philpot 5

 

Att: 300 FT
Welling Town 1-4 Bearsted
Richard Jimoh 35

 

 

Jordan Ababio 7

Tom Penfold 19

Harrison Hatfull 60, 89

Att: 27 FT

First Division

FC Elmstead 1-2 Holmesdale
Marcus Cassius 80

 

Shameek Farrell 11

Sam Adenola 89

Att: 44 FT
Greenways 1-3 SC Thamesmead
Tom Reardon 75

 

Mayowa Olufeko 40, 85

Mason Simms 70

Att: FT
Kennington 2-0 Croydon
Gary Lockyer 18

Craig Calvert 36

 

 

Att: 140 FT
Kent Football Utd 1-1 Forest Hill Park
Charlie Tagg 12 Alvin Turyatemba 17
Att: 31 FT
Meridian VP 2-3 Lydd Town
Ross Obazee 32

Harvey Brown 36

Andy Constable 39, 90+3

Reece Blyth 85

Att: 22 FT
Rochester United 3-1 Bridon Ropes
Rex Ejimonyeabala 46

Lucas Payne 50

Tom Cackett 58

Jack Kensington 41

 

 

Att: 72 FT
Snodland Town 0-4 Rusthall
 

 

Cameron Gyeabour 20, 80, 90

Tommy Lawrence 32(p)

Att: 116 FT
Stansfeld 4-1 Sutton Athletic
Macey Malyon 70

Ross Morley 76, 89

Sam Ryan 87

Jordan Samuel 90

 

 

Att: 75 FT

Wednesday 21st October

Premier Division

Canterbury City 2-7 Chatham Town
Adam Woollcott 49

Enock Soganile 58

 

 

 

Jack Evans 4(p), 22, 75

Matt Bodkin 31

Michael Dalton 45

Dan Bradshaw 54

Ryan Hayes 79

Att: 247 FT
Punjab United 5-0 K Sports
Luke Adams 28, 64

Jaydn Gildea 50, 87

George Goodwin 72

 

 

 

Att: 61 FT
Welling Town 1-2 Erith Town
Jacob Kalonda 52

 

Fred Obasa 47

Michael Power 56

Att: 65 FT





Tuesday 20th October

Premier Division

AFC Croydon 2-3 Fisher
BIlly Murphy 85, 86

 

 

Tarik Ibrahim 3

Jamie Yila 78

Rob Brown 90+4(p)

Att: 109 FT
Bearsted 1-0 Crowborough Ath
Jordan Ababio 73
Att: 80 FT
Beckenham Town 3-0 Tunbridge Wells
Tunde Aderonmu 35, 45

Steve Townsend 88

 

 

Att: 285 FT
Deal Town 0-0 Hollands & Blair
x x
Att: 239 FT
Erith & Belvedere 1-5 Corinthian
Henry Dasofunjo 73

 

 

 

Emannuel Oloyede 7, 21

Jack Mahoney 37

Frankie Morgan 45

Oscar Housego 67

Att: 137 FT
Glebe 2-0 Tower Hamlets
Stacey Long 7

Eric De Melo 24

 

 

Att: 128 FT
Sheppey United 1-0 Lordswood
Danny Leonard 49
Att: 300 FT

Saturday 17th October

Premier Division

Balham 0-0 Crowborough Athletic
x x
Att: FT
Bearsted 2-5 Glebe
Lekan Majayegbe 52

Joel Wakefield 56

 

 

Jamie Philpot 8, 17, 19(p)

Frankie Sawyer 71

Brandon Williams 90

 

Att: 85 FT
Chatham Town 8-3 AFC Croydon
Ryan Hayes 4, 8, 33(p)

Jack Evans 14

Dan Bradshaw 24, 46, 66

Reece Butler 57

Emiliano Lika 54

Abbas Odunco 62

Jermaine Green 90

 

Att: 300 FT
Corinthian 3-4 Sheppey United
Emmanuel Oloyede 10, 33, 60

 

 

 

Billy Bennett 2

Connor Wilkins 15

Danny Leonard 90+9

Jack Midson 90+11

Att: 224 FT
Deal Town 2-1 Tower Hamlets
Sam Wilson 5

Lee Scott 83

Denilson Carvalho 29(p)

 

Att: 232 FT
Erith & Belvedere 3-0 Canterbury City
Jamie Humphris 30

Guyliano Mpungi 75

Henry Dasofunjo 90

 

 

Att: 123 FT
Fisher 1-3 Tunbridge Wells
Anthony Folkes 80(p)

 

 

Ryan Cheek 18

Euan Sahadow 43

James Nurden 61

Att: 217 FT
Hollands & Blair 2-0 Welling Town
Calum McGeehan 63

Matt Gething 90

Att: 138 FT
K Sports 1-1 Lordswood
Chris Carcary 60 Billy Lewins 41
Att: 55 FT
Punjab United 0-7 Beckenham Town
 

 

 

 

 

 

Danny Phillips 3

Tyrone Pink 35

Ryan Hall 40

Tunde Aderonmu 60, 86

Callum Henry 80

Joe Nwoko 83

Att: 78 FT

First Division

Bridon Ropes 0-0 Kent Football Utd
x x
Att: 30 FT
Holmesdale 3-0 Greenways
Own Goal 10

Shameek Farrell 29

Nathan Palmer 50(p)

 

 

 

Att: 72 FT
Kennington  7-1 FC Elmstead
Gary Clarke 12, 52, 83

Callum Peck 24, 50

Gary Lockyer 55, 57

Javlon Campbell 82

 

 

Att: 80 FT
Lydd Town 1-3 Forest Hill Park
Andy Constable 67(p)

 

Alvin Turyatemba 28, 64

Matt Faithorn 70

Att: 52 FT
Rusthall 2-1 Lewisham Borough
Jefferson Aibangbee 58

James Miles 73

Courtney Swaby 90

 

Att: 208 FT
SC Thamesmead 5-1 Croydon
Mayowa Olufeko 41, 84

Connor Dobson 43

Own Goal 51

Merrick Simms 90

Andy Somo 28(p)

 

 

 

Att: 52 FT
Stansfeld 5-0 Meridian VP
Macey Malyon 7

Billy Parkinson 10, 46

Joe Minter 51(P), 73

 

 

 

 

Att: 35 FT
Sutton Athletic 4-0 Snodland Town
Conor Evans 45, 89(p)

Arlie Desanges 48

Thomas Ngegba 90

 

 

Att: 71 FT

Wednesday 14th October

Premier Division

Balham 2-1 Glebe
Luke Hedges 26

Andre Cruz Rosa 80

Jamie Philpot 15(p)

 

Att: FT
Tower Hamlets 1-1 Punjab United
Paolo Okoye 65 Luke Adams 3
Att: FT
Tunbridge Wells 2-0 K Sports
Miles Cornwell 29

Euan Sahadow 38

 

 

Att: 300 FT

FA Cup Third Qualifying Round

Havant & Waterlooville 4-1 Chatham Town
Joe Iaciofano 16, 55

Roarie Deacon 39

Tommy Wright 61

Harvey Brown 88

 

 

Att: 0 FT





Tuesday 13th October

Premier Division

Beckenham Town 3-1 Erith Town
Harvey Brand 51

Tyrone Pink 62

Tunde Aderonmu 73

Tolu Jonah 46

 

 

Att: 110 FT
Fisher 2-0 Erith & Belvedere
Rob Brown 26

Jamie Yila 45

 

 

Att:124 FT
Lordswood 2-4 Bearsted
Sam Stace 9, 12

 

 

Lekan Majoyegbe 16

Elyon Marshall-Katung 77, 85

Andy Irvine 80

Att: 126 FT

FA Cup Third Qualifying Round

Eastbourne Borough 3-1 Sheppey United
Greg Luer 67, 75

Chris Whelpdale 68

Billy Bennett 10

 

Att: 0 FT

FA Vase First Qualifying Round

Epsom & Ewell 2-1 Bridon Ropes
Charlie Penny 42

Reisse Griffin 90+5

Nathan Medley 20

 

Att: FT

Sunday 11th October

FA Vase Second Round Qualifying

Kennington 7-0 Shoreham
Gary Lockyer 3, 10, 81

Ryan Philpott 36, 49

Gary Clarke 73

Callum Peck 83

 

 

 

Att: 192 FT
Tooting Bec 2-2 Lydd Town
Samuel Johnson 45

Alistair Wiltshire 62

Dale Horton 14

George Grosvenor 75

Att: Tooting Bec win on pens

Saturday 10th October

Premier Division

AFC Croydon 2-1 Bearsted
Billy Murphy 61

Abbas Odunco 72

Lekan Majayegbe 55

 

Att: 85 FT
Beckenham Town 1-5 Chatham Town
Tunde Aderonmu 46

 

 

 

Jack Evans 38, 89

Ryan Hayes 40

Reece Butler 66

Luke Rooney 82

Att: 300 FT
Erith Town 5-0 Tower Hamlets
Steadman Callender 31, 90

Josh Jackson 55, 83

Michael Power 80(p)

 

 

 

Att: 35 FT
Glebe 1-1 Deal Town
Charlie MacDonald 26 Macauley Murray 20(p)
Att: 146 FT
Hollands & Blair 0-0 Tunbridge Wells
x

 

x
Att: 237 FT
Welling Town 0-4 Corinthian
 

 

Frankie Morgan 25, 88, 90

Oscar Housego 44

Att: 65 FT

First Division

Bridon Ropes 2-4 Croydon
Jamie Thuillier 4

Jack Kensington 68

 

JP Rylah 2, 59

Andy Somo 22(p)

Jubril Adamson 42

Att: FT
FC Elmstead 0-4 Rusthall
 

 

Tommy Lawrence 37, 84

James Miles 69

Reuel Powell-Downey 72

Att: FT
Greenways 2-1 Forest Hill Park
Aaron Kleman 26, 50 Reece Cain 80
Att: 47 FT
Kent Football Utd 2-1 Lewisham Borough
Callum Flynn 55

Charlie Tagg 65

Kai Bichard 85

 

Att: 47 FT
Snodland Town 1-3 SC Thamesmead
Jim Matthews 29

 

 

Mayowa Olufeko 31

England Kurti 40

Mason Simms 55

Att: 112 FT

FA Vase Second Round Qualifying

Alford 2-4 Stansfeld
Unknown 34

Unknown 76

Ryan Hassan 5

Ross Morley 15, 36, 90

Att: FT
East Preston 0-2 Fisher
 

 

Melvin Adesida 31

Jamie Yila 80

Att: FT
Erith & Belvedere 3-0 Colliers Wood Utd
George Humber 1, 66

Guy Mpungi 90

Att: FT 
Holmesdale 2-0 AFC Varndeanians
Sam Adenola 45

Ola Rabiu 57

 

 

Att: 67 FT
Littlehampton 3-1 Lordswood
Dion Jarvis 73

Joe Benn 77

Lucas Pattenden 90

Dave Botterill 62

 

 

Att: FT
Peacehaven 2-2 Balham
Callum Edwards 31

Harry Reed 38

Tom Read 23

Cam Gordon 59

Att: 208 Peacehaven win on pens
Punjab United 2-3 Horley Town
Dieko Falade 22

Luke Adams 28(p)

 

Lewis Pearce 3

Richard Pingling 54

Mario Quissacca 90

Att: 62 FT
Rochester United 0-4 Sutton Athletic
 

 

 

Harry Bradford 15

Arlie Desanges 25, 66, 90

Att: FT
Sheppey United 6-0 Molesey
Jack Midson 20, 28

Danny Divine 40

Warren Mfula 50, 90

Junior Aikhionbare 74

 

 

 

 

Att: 300 FT
Walton & Hersham 1-0 K Sports
Unknown 88
Att:
Worthing United 4-3 Canterbury City
Dan Hills 47

Billy White 63

Alfie Sparks 72

Callum Thomas 90+(p)

 

Danny Keyte 17

Adam Woollcott 24(p)

Danny Rumbol 90

 

Att: FT





Wednesday 7th October

Premier Division

Canterbury City 2-1 K Sports
Adam Woollcott 2, 70 Ben White 55
Att: 79 FT
Erith Town 0-0 Fisher
x x
Att: 102 FT
Punjab United 1-3 Hollands & Blair
George Goodwin 18

 

 

Danny Kedwell 20(p)

Ben Brown 25

Tom Loynes 36

Att: 217 FT

Sussex Senior Challenge Cup

Seaford Town 0-3 Crowborough Athletic
 

 

Own Goal 30

Ehis Izokun 54

Jack Funnell 82

Att: FT

Tuesday 6th October

Premier Division

AFC Croydon 0-0 Beckenham Town
x x
Att: 86 FT
Bearsted 2-5 Sheppey United
Lucian Scarlat 55

Andy Irvine 69

 

 

Danny Leonard 28, 89

Warren Mfula 29

Own Goal 58

Junior Aikhionbare 84

Att: FT
Chatham Town 2-3 Tunbridge Wells
Dan Bradshaw 17

Jon Pilbeam 56

 

Own Goal 42

Euan Sahadow 47

Richard Atkins 63

Att: 300 FT
Corinthian 6-2 Tower Hamlets
James Trueman 15

Emmanuel Oloyede 16

Jack Billings 45

Ryan Sawyer 55

Frankie Morgan 81

Luke Tanner 88

Denilson Carvalho 36

Olu Ogunnowo 80

 

 

 

 

Att: 101 FT
Deal Town 2-0 Lordswood
Billy Munday 16

Bradley Baker 56

 

 

Att: 203 FT
Erith & Belvedere 1-2 Balham
Jamie Humphries 27

 

Tom Read 39

Cam Gordon 45

Att: 48 FT
Glebe 3-2 Welling Town
Charlie MacDonald 5

Frankie Sawyer 11, 20

Ashley Wright 8

Ryan Golding 70(p)

Att: FT

Monday 5th October

First Division

SC Thamesmead 3-1 Kent Football United
Mayowa Olufeko 70

Kareem Isiaka 79, 90

Callum Flynn 85(p)

 

Att: 50 FT

 






Saturday 3rd October

FA Cup

Corinthian 0-1 Hampton & Richmond
Ruaridh Donaldson 29
Att: 221 FT
Folkestone Invicta 0-3 Chatham Town
 

 

Dan Bradshaw 35, 50

Jack Evans 90

Att: 594 FT
Sheppey United 2-0 Welling United
Jahmal Howlett-Mundle 12

Danny Devine 70

 

 

Att: 300 FT

Premier Division

Balham 0-0 Deal Town
x x
Att: FT
Bearsted 2-2 Erith Town
Jez Hammond 37

Tom Penfold 65

Steadman Callender 16, 24

 

Att: 86 FT
Beckenham Town 2-1 Fisher
Tunde Aderonmu 70, 90(p) Jacob Katonia 13
Att: 285 FT
Canterbury City 0-2 Glebe
 

 

Frankie Sawyer 10

Emmanuel Dasho 77

Att: 86 FT
Crowborough Athletic 4-2 Welling Town
Kieran Scantlebury 8

Dom Welsh 45

John Sinclair 63

Danny Powell 75

Ryan Golding 40, 86

 

 

 

Att: 141 FT
K Sports 1-1 AFC Croydon Ath
Joseph Lewis 15 Scott Eghage 64
Att: 48 FT
Lordswood 4-3 Erith & Belvedere
James Alderman 45

Hicham Akhazzan 55

Jason Perry 77, 80

Marvin Richards 73

Guyliano Mpungi 87

Tim Beckford 90

Att: 76 FT
Tower Hamlets 1-3 Hollands & Blair
Jermaine Anderson 13

 

Danny Kedwell 10(p), 75

Fjord Rogers 90

Att: FT

First Division

Lydd Town 2-2 Croydon
Dale Horton 9, 84(p)

 

Andy Somo 18

Dan Vaughan 23

Att:60 FT
Meridian VP 0-2 Rochester United
 

 

Lucas Payne 68

Jack Carthy 90(p)

Att: 46 FT
Rusthall 1-3 Holmesdale
Callum Nassens 79

 

 

Sam Adenola 15

Nathan Palmer 61

Rory Ward 84

Att: 254 FT
SC Thamesmead 2-0 Lewisham Borough
Mayowa Olufeko 57(p)

England Kurti 86

 

 

Att: 50 FT
Stansfeld 0-4 Kennington
Gary Lockyer 12, 73

Ryan Philpott 55

Gary Clarke 89

Att: FT
Sutton Athletic 2-3 Greenways
James Sutherland 72

Mark Axell 90

 

Aaron Kleman 45

Brad Cross 50

Farai Maganga 57

Att: 41 FT




1 thought on “Archives – Results – October 2020

Comments are closed.

P