Pre-Season Results

SCEFL Fixtures results

Below are the pre-season fixtures that our SCEFL sides were involved in.

Saturday 1st August

Click here for round-up

Bridon Ropes 4-1 SE Athletic

Erith Town 1-4 Croydon

Fisher 1-0 Basildon United

Greenways 2-4 Farnborough OBG

Halls AFC 1-3 Sutton Athletic

Ide Hill 0-4 Snodland Town

Maidstone u23s 2-2 Kent Football Utd

Punjab United 1-2 Holmesdale

Tower Hamlets 3-2 Phoenix Sports

Redhill 2-0 Crowborough Ath

Rochester Utd 0-9 Chatham Town

Rusthall 1-4 Faversham Town

Virginia Waters 0-1 Balham

Welling Town 1-2 Concord Rangers

Tuesday 4th August 

Click here for Round-Up

AFC Croydon Ath 0-0 Tudor Sports

Chatham Town 2-2 Cray Valley PM

FC Elmstead 0-3 Erith & Belvedere

Welling Town 0-5 Welling United

Wednesday 5th August 

Click here for Round-Up

Rochester Utd 6-3 Guru Nanak

Stansfeld 1-0 Maidstone United u23

Friday 7th August

Punjab United 0-1 Faversham Town

Saturday 8th August

Click here for Round-Up

AFC Croydon Ath 1-2 Saltdean Utd

Ashford United 0-1 Kennington 

Bearsted 2-0 Walthamstow

Bermondsey Town 4-2 Fisher XI

Borden Village 2-1 Lordswood

Chatham Town 1-2 Folkestone Inv

Corinthian 1-0 Barking

Cray Wanderers 6-1 Bridon Ropes

Erith Town 4-2 FC Elmstead

Farnboro OBG 1-1 Kent Football Utd

Forest Hill Park 1-0 Bromleians

Glebe 1-1 Cray Valley PM 

Halls AFC 3-0 Meridian VP

Hawkinge Town 0-5 Deal Town 

Holmesdale 2-2 Staines Town

Horley Town 4-0 Croydon

Hullbridge Sports 2-2 Welling Town

Kings Hill 1-2 Tunbridge Wells

K Sports 0-4 Ramsgate 

Punjab United 0-3 Sporting Bengal

Rochester United 0-0 Canterbury City 

Snodland Town 4-4 Erith & Belvedere

Sutton Athletic 3-3 Cheshunt FC

Tooting Bec 1-6 Balham

Tooting & Mitcham 2-0 Fisher

Whitstable Town 1-3 Rusthall 

Whyteleafe 0-3 Hollands & Blair

Monday 10th August

Whyteleafe 2-0 Croydon

Tuesday 11th August

Click here for Round-Up

AFC Croydon Ath 4-1 Epsom & Ewell

Corinthian 4-1 SC Thamesmead

Cray Wanderers 2-2 Hollands & Blair

Deal Town 1-2 Folkestone Invicta

East Grinstead 3-0 Erith & Belvedere 

FC Elmstead 3-1 Chipstead

Fisher 0-2 Herne Bay

Glebe 1-2 Hythe Town

Greenways 1-2 Welling Town

Metrogas 2-3 Holmesdale

Wednesday 12th August

Farnboro OBG 2-3 Snodland Town

Faversham SF 0-2 Kennington

Thursday 13th August

Deal Town 3-0 New Romney

Lordswood 0-4 Ramsgate

Lydd Town v Lydd Town u21’s

Rochester Utd 2-3 Sittingbourne

Welling Town 5-2 Hashtag United

Friday 14th August

Chatham Town 4-0 Faversham Town

Kennington 1-0 Tunbridge Wells

SC Thamesmead 3-1 Erith Town

Saturday 15th August

Click here for Round-Up

AFC Croydon Ath 1-1 Westside

Ashford United 2-1 Sheppey United

Badshot Lea 0-3 Croydon

Bearsted 3-1 Forest Hill Park

Beckenham Town 2-3 Cray Wanderers

Bridon Ropes 2-4 Tudor Sports

Corinthian 3-0 AFC Uckfield Town

Deal Town Rangers 2-3 Lydd Town

Farnboro OBG 2-2 Sutton Athletic

FC Elmstead 1-4 Lopes Tavares

Fisher 2-2 Saffron Walden

Glebe 2-1 East Grinstead

Greenways 5-1 Larkfield + NHW

Herne Bay 3-2 Tower Hamlets

Hollands & Blair 2-0 Rusthall

Holmesdale 5-1 Halls Athletic

K Sports 1-2 Borden Village

Kent Football Utd 3-1 Sporting Hackney

Kings Hill 3-2 Welling Town (Highlights)

Meridian VP 0-2 Lordswood

Phoenix Sports 3-3 Erith & Belvedere

Rochester Utd 2-3 Faversham Town

Sevenoaks Town 2-1 Canterbury City

Snodland Town 1-0 Crowborough Ath

Sporting Khalsa 3-2 Punjab United

Stansfeld 0-0 Erith Town

Tuesday 18th August

Click here for Round-Up

AFC Croydon Ath v South Park

FC Elmstead 6-1 Bromleians 

Carshalton Ath 3-1 Beckenham Town

Charlton Ath u23s v Erith & Belvedere

Corinthian 4-2 Cray Wanderers

Deal Town 1-2 Whitstable Town

Glebe 2-0 Stansfeld

Hackney Wick 2-2 Tower Hamlets

Hollands & Blair 2-2 Hythe Town

Margate 1-4 Sheppey United

Raynes Park Vale 0-1 Croydon

Rusthall 2-4 Herne Bay

SC Thamesmead 4-2 Welling Town (Highlights)

Snodland Town 1-1 Maidstone u23s

Wednesday 19th August

Holmesdale 3-0 VCD Athletic u23s

K Sports 1-0 Kings Hill

Thursday 20th August

Chatham Town 1-1 Sittingbourne

Chipstead 0-4 Croydon

Lordswood 0-1 Faversham Town

Punjab United v Ilford

Saturday 22nd August

Balham 0-1 Forest Hill Park

Bridon Ropes 4-0 Bromleians

Canterbury City 1-1 Meridian VP

Corinthian 3-1 South Park

Crowborough Ath 1-2 Eastbourne Town

Deal Town 0-1 Kennington

Eastbourne Boro 2-2 Rusthall

Fisher 1-1 White Ensign

Halls AFC 5-0 Forest Hill Park XI

Herne Bay 4-3 SC Thamesmead (Highlights)

Hollands & Blair 0-2 TilburyFC

Knaphill 0-1 Croydon 

K Sports 0-3 Greenways

Larkfield + NHW 0-4 Tunbridge Wells

Lopes Tavares v Tower Hamlets

Lordswood 0-4 VCD Athletic

Lydd Town 2-0 Otford United

Maidstone Utd XI 3-0 FC Elmstead

Peacehaven Town 1-1 Beckenham Town 

Phoenix Sports 2-6 Erith Town

Punjab United 2-3 Snodland Town 

Rochester United 2-3 Crockenhill

Sevenoaks Town 6-0 Welling Town (Highlights)

Sittingbourne 0-1 Sheppey United (Highlights)

Stansfeld 1-0 Erith & Belvedere

Sturry 2-4 Bearsted

Sutton Athletic 0-1 Faversham Town

Tooting Bec 0-2 Holmesdale

Whyteleafe 1-1 AFC Croydon Ath

Tuesday 25th August

(Click here for highlights)

Beckenham Town 2-1 FC Elmstead

Bridon Ropes 1-6 Tunbridge Wells

Brimsdown FC v Tower Hamlets

Chatham Town 2-2 Millwall u23’s

Corinthian 5-1 Corinthian Casuals

Ebbsfleet United 8-2 Punjab United (Highlights)

Farleigh Rovers 0-4 Croydon

Faversham Town 1-1 Canterbury City

Greenways 1-3 Erith & Belvedere

Hythe Town 0-1 Deal Town

Kent Football Utd 2-1 Staines Town

Kennington 3-0 Gillingham u23

Maidstone Utd u23 1-2 Bearsted (Highlights)

Ramsgate 1-3 Sheppey United

Rusthall 1-0 Eastbourne Town

Wednesday 26th August 

Hollands & Blair 1-2 Phoenix Sports

Rochester Utd 3-4 Faversham SF

Stansfeld 7-0 FC Bickley

Sutton Athletic 1-1 Fisher

Thursday 27th August

Beckenham Town P-P Whyteleafe (Bad Weather)

Farleigh Rovers A-A AFC Croydon Ath (Bad Weather – 0-2 at HT)

Snodland Town 5-1 Snodland Reserves

Saturday 29th August

AFC Croydon Ath 1-4 Corinthian Casuals

Balham 3-3 Croydon

Bearsted 2-0 Sutton Athletic

Crockenhill 0-4 SC Thamesmead

Crowborough Ath 3-1 Seaford Town

Corinthian 2-0 Lewes

Faversham Town 1-2 Erith Town

FC Elmstead 1-5 Welling Town

Glebe 2-2 Hastings United

Greenways 4-11 Beckenham Town

Hollands & Blair 2-0 Meridian VP

Kent Football Utd 2-3 Ilford

Lingfield 2-3 Bridon Ropes

Lordswood 0-1 Forest Hill Park

Lydd Town 1-3 Deal Town

Punjab United 2-4 Herne Bay

Snodland Town 3-1 New Romney

Stansfeld 0-1 Fisher

Thanet United 0-5 Canterbury City

Tunbridge Wells 3-1 South Park

Tuesday 1st September

Lydd Town v Rye Town

Rochester Utd v Welling Park

Sittingbourne v Kent Football Utd


P