FA Vase

FA Vase

THE BUILDBASE FA VASE - SEASON 2018-2019

Fourth Round - Saturday 5th / Sunday 6th January 2019

Bearsted v Abbey Rangers

Canterbury City v Newport Pagnell Town

Cray Valley PM v Baffins Milton Rovers

Full draw available here

Third Round - Saturday 1st December 2018

Bearsted 3-2 Steyning Town Community (AET)

Sheppey United 0-4 Cray Valley PM

Canterbury City 1-0 Southall (AET)

Erith Town 1-2 Windsor

Second Round Proper - Saturday 3rd November 2018

Abbey Rangers 5-0 Lordswood

Kensington Borough 0-3 Erith Town

AFC Croydon Athletic 1-2 AFC Uckfield Town

Spelthorne Sports 1-2 Sheppey United

Badshot Lea 0-7 Cray Valley PM

Crowborough Athletic 0-4 Eastbourne Town

Corinthian 2-4 Canterbury City

Bearsted 1-0 Newhaven

Southall 1-0 Chatham Town

First Round Proper - Saturday 13th October 2018


Sidlesham 0-2 Chatham Town

Sheppey United 4-0 East Preston

Wick 0-3 Lordswood

Corinthian 3-2 Deal Town

Bearsted 3-0 Beckenham Town

Canterbury City 2-1 Saltdean United

AFC Croydon Athletic 3-0 Fareham Town

St Panteleimon A-A Cray Valley PM

Bedfont & Feltham 1-2 Erith Town

Newhaven 2-1 Rusthall

Tunbridge Wells 0-2 AFC Uckfield Town

Rematch

St Panteleimon 1-3 Cray Valley PM


Second Round Qualifying - Saturday 15th September 2018

Redhill 2-1 Forest Hill Park

Steyning Town 1-1 Punjab United (Steyning win 9-8 on pens)

AFC Varndeanians 0-2 Canterbury City

Cray Valley (PM) 2-0 Hailsham Town

St Francis Rangers 0-6 Lordswood

SC Thamesmead 0-1 Banstead Athletic

Tunbridge Wells 1-1 Bridon Ropes

Guildford City 0-2 Rusthall

AC London 2-3 Erith Town

Selsey 0-2 Bearsted

Chatham Town 5-1 Camberley Town

Corinthian 3-0 Glebe

Sheppey United 5-3 Seaford Town

K Sports 1-4 Deal Town

AFC Croydon Athletic 5-2 Lingfield

Replay

Bridon Ropes 0-1 Tunbridge Wells


First Round Qualifying - Saturday 1 September 2018

Colliers Wood United 3-1 Stansfeld

Croydon 2-3 Little Common

Sutton Athletic 1-2 Cray Valley (PM)

Hassocks 0-2 K Sports

St Francis Rangers 3-1 FC Elmstead

Billingshurst 0-3 Tunbridge Wells

Lordswood 2-0 Fire United Christian

Meridian VP 0-1 Southwick

Erith Town 5-0 Arundel

Lewisham Borough 1-2 Broadbridge Heath

Kent Football United 2-3 Steyning Town Community

SC Thamesmead 4-3 Midhurst & Eastbourne United

AFC Croydon Athletic 4-1 Worthing United

AFC Uckfield Town 2-0 Hollands & Blair

Glebe 3-0 Loxwood

Lydd Town 1-2 Punjab United

Snodland Town 2-3 Newhaven

Erith & Belvedere 1-3 Rusthall

Fisher 4-4 Corinthian

Bearsted 4-1 Bexhill United

Sheppey United 3-1 Balham

Langney Wanderers 0-2 Canterbury City

Redhill 2-0 Holmesdale

Guildford City 4-0 Rochester United

Replay

Corinthian 3-2 Fisher

For the full fixtures from the FA Vase 1st Qualifying Round please view here

Beckenham Town will enter the tournament in the First Round proper.

Crowborough Athletic will enter in the Second Round proper.



Fourth Round Proper - Saturday 5 January 2019

Fifth Round Proper - Saturday 2 February 2019

Sixth Round Proper - Saturday 23 February 2019

Semi Final 1 - Saturday 16 March 2019

Semi Final 2 - Saturday 23 March 2019

Final - Sunday 19 May 2019