Archives – League Cup 2008 to 2019 – All rounds

Full Challenge Cup Results- Season 2018-19

 

Final

Chatham Town 3-2 Corinthian

 

Semi Final Second Leg

Chatham Town 3-0 SC Thamesmead

Fisher 2-3 Corinthian – AET

 

Semi Final First Leg

SC Thamesmead 1-4 Chatham Town

Corinthian 0-0 Fisher

Quarter Finals

Erith Town 0-1 Fisher

Sheppey United 0-1 SC Thamesmead

Canterbury City 0-1 Chatham Town – AET

Cray Valley 2-3 Corinthian – AET

Third Round

Glebe 2-3 Erith Town

SC Thamesmead 2-1 Beckenham Town

Chatham Town 4-2 Forest Hill Park (AET)

FC Elmstead 0-2 Sheppey United

Sutton Athletic 0-1 Canterbury City

Fisher 2-1 Snodland Town

Cray Valley PM 3-2 Lordswood (AET)

Deal Town 1-2 Corinthian (AET)

Second Round

Lordswood 4-1 Greenways
Kent Football United 2-4 Sutton Athletic
Snodland Town 2-1 Rochester United
Stansfeld 1-5 Beckenham Town
Kennington 0-2 Sheppey United (AET)
Corinthian 2-1 AFC Croydon
Tunbridge Wells 1-5 Erith Town
FC Elmstead 3-1 Erith & Belvedere
Cray Valley 2-2 Holmesdale (Cray Valley win on Pens)
K Sports 0-1 Canterbury City
Welling Town 0-2 Glebe
Hollands & Blair 0-2 Chatham Town
SC Thamesmead 4-1 Meridian VP
Forest Hill Park 3-1 Bridon Ropes
Deal Town 3-1 Punjab United
Fisher 4-1 Rusthall

First Round

Lydd Town 0-4 Deal Town
Sheppey United 8-1 Bearsted
Phoenix Sports Reserves 1-3 Stansfeld
Lewisham Borough 1-2 Welling Town
Croydon 2-4 Fisher
Corinthian 6-0 Crowborough Athletic


Southern Counties East League Challenge Cup 2017-18

All ties (except the semi-final) are to be single game knock-out ties
Semi-final to be home and away legs

First round
Beckenham Town 3-4 Lydd Town
Corinthian 7-1 Gravesham Borough
Fisher 2-1 Kent Football Utd
Meridian VP 1-3 Snodland Town
SC Thamesmead 1-0 Phoenix Sports Res.
Stansfeld 4-1 Punjab United
Tunbridge Wells 2-1 Rochester United

Second round
AFC Croydon Athletic 2-0 Lewisham Borough
Lydd Town 1-4 Croydon
Bridon Ropes 0-2 Hollands & Blair
Chatham Town 3-1 Erith & Belvedere
Crowborough Athletic 3-1 Canterbury City
Deal Town 6-3 Glebe
FC Elmstead 3-3 Stansfeld aet. 3-3 @ 90, Stansfeld win 3-5 on penalties
Forest Hill Park 0-3 Snodland Town
K Sports 6-1 Crockenhill
Lordswood 3-0 Fisher
Sevenoaks Town 2-3 Erith Town
Sheppey United 2-2 Cray Valley PM aet. 2-2 @ 90. Cray win 4-5 on pens
SC Thamesmead 3-2 Bearsted
Sutton Athletic 2-2 Corinthian aet. 2-2 @ 90. Sutton win 4-3 on pens
Tunbridge Wells 3-2 Rusthall (aet. 2-2@90)
Whitstable Town 2-0 Holmesdale

Third Round
Chatham Town 4-1 Snodland Town
Cray Valley PM 3-1 SC Thamesmead
Crowborough Ath 3-2 AFC Croydon Ath
Erith Town 3-0 Hollands & Blair
K Sports 0-1 Tunbridge Wells
Stansfeld 1-2 Lordswood
Sutton Athletic 0-3 Deal Town
Whitstable Town 4-0 Croydon

Quarter Final
Chatham Town 2-2 Lordswood (aet, Lordswood win on pens)
Erith Town 2-6 Crowborough Athletic (aet)
Tunbridge Wells 2-1 Cray Valley PM
Whitstable Town 1-0 Deal Town

Semi Final First Leg

Lordswood 2-3 Whitstable Town
Tunbridge Wells 3-0 Crowborough Athletic

Semi Final Second Leg
Whitstable Town 1-0 Lordswood
Crowborough Athletic 0-2 Tunbridge Wells

Final

Tunbridge Wells 0-1 Whitstable Town

The final was played on Saturday 5th of May, 1pm K.O at the Longmead Stadium, home of Tonbridge Angels FC



Southern Counties East League Challenge Cup 2016-17

All ties (except the semi-final) are to be single game knock-out ties
Semi-final to be home and away legs

First round
FC Elmstead 2-3 Orpington
Bearsted 4-1 Lordswood
Croydon 0-3 Whitstable
Fisher 4-0 Snodland
Rusthall 1-2 Rochester
Holmesdale 1-0 Meridian
Deal 2-2 Cray Valley – Millers win on penalties

Second round
Rochester 0-2 Cray Valley
Beckenham 0-2 Sevenoaks
Whitstable 1-0 Kent Football Utd
Holmesdale 3-1 Tunbridge Wells
Crowborough 4-1 Eltham Palace (aet. 1-1 at 90)
Erith & Belvedere 2-0 SC Thamesmead
Hollands & Blair 2-4 K Sports
Lewisham Borough 0-6 Ashford
Canterbury 4-1 Erith Town
Sutton Athletic 2-1 Glebe
Bridon Ropes 4-1 Crockenhill
Gravesham 1-0 Forest Hill
Fisher 3-4 Sheppey
Bearsted 4-3 Lydd
Corinthian 7-0 Orpington
Phoenix Sports Res 0-1 AFC Croydon Athletic

Third Round
Sheppey United 1-1 Holmesdale (aet. 1-1 @ 90 Sheppey win 3-1 on penalties)
Bridon Ropes 1-2 Crowborough Athletic
AFC Croydon Athletic 0-2 K Sports
Sevenoaks Town 4-0 Gravesham Borough
Erith & Belvedere 2-3 Sutton Athletic
Corinthian 0-1 Whitstable Town
Bearsted 0-4 Cray Valley
Canterbury City 1-4 Ashford United

Quarter Final
Sheppey United 2-0 K Sports
Crowborough Athletic 2-3 Sevenoaks Town
Sutton Athletic 1-4 Whitstable Town
Cray Valley PM 0-2 Ashford United

Semi Final First Leg
Sevenoaks Town 1-1 Ashford United
Sheppey United 2-2 Whitstable Town

Semi Final Second Leg
Ashford United 0-3 Sevenoaks Town (Sevenoaks won 4-1 on aggregate)
Whitstable Town 0-2 Sheppey United (Sheppey won 4-2 on aggregate)

Final
Sevenoaks Town 0-2 Sheppey United
(At Tonbridge Angels FC, 2pm kick-off, Saturday May 6th)


Southern Counties East League Challenge Cup 2014-15

All ties (except the semi-final) are to be single game knock-out ties
Semi-final to be home and away legs

Preliminary Round
Erith Town 2-1 Woodstock Sports
Lingfield 2-6 Greenwich Borough
Tunbridge Wells 1-0 Cray Valley
Holmesdale 4-3 Crowborough Athletic

First Round
Beckenham Town 4-2 Corinthian
Fisher 1-3 Tunbridge Wells
Holmesdale 1-3 Erith Town
Ashford United 2-3 Deal Town
Rochester United 1-4 Greenwich Borough
Croydon 1-2 Lordswood
Erith & Belvedere 5-0 Sevenoaks Town
Canterbury City 0-2 Phoenix Sports

Second Round
Tunbridge Wells 4-0 Deal Town
Beckenham Town 3-1 Erith & Belvedere
Phoenix Sports 4-1 Erith Town
Greenwich Borough 3-0 Lordswood

Semi Finals
Beckenham Town 3-2 Tunbridge Wells
Tunbridge Wells 2-0 Beckenham Town
Phoenix Sports 1-1 Greenwich Borough
Greenwich Borough 1-0 Phoenix Sports

Final
Tunbridge Wells 1-2 Greenwich Borough


 

Southern Counties East League Challenge Cup 2013-14

 

All ties (except the final) are to be played over two legs

Preliminary Round
Rochester United 3-1 Woodstock Sports
Woodstock Sports 1-1 Rochester United

First Round
Beckenham Town 6-2 Sevenoaks Town
Sevenoaks Town 3-2 Beckenham Town
Cray Valley PM 5-1 Deal Town
Deal Town 2-3 Cray Valley PM
Fisher 1-0 Rochester United
Rochester United 1-3 Fisher
Canterbury City 1-0 Lordswood
Lordswood 1-3 Canterbury
Tunbridge Wells 2-3 Ashford United
Ashford United 4-0 Tunbridge Wells
Holmesdale 3-5 Erith Town
Erith Town 2-2 Holmesdale
Whyteleafe 0-4 Phoenix Sports
Phoenix Sports 3-2 Whyteleafe
Greenwich Borough 1-4 Corinthian
Corinthian 3-2 Greenwich Borough

Second Round
Beckenham Town 5-0 Cray Valley
Cray Valley 3-1 Beckenham Town
Fisher 3-2 Canterbury City
Canterbury City 1-1 Fisher
Ashford United 0-1 Erith Town
Erith Town 4-4 Ashford United
Phoenix Sports 1-0 Corinthian
Corinthian 3-1 Phoenix Sports

Semi Final
Beckenham Town 3-0 Fisher
Fisher 4-3 Beckenham Town
Erith Town 1-1 Corinthian
Corinthian 4-1 Erith Town

Final
Corinthian 0-2 Beckenham Town
Saturday 11th May @ Bromley FC


Kent League Challenge Cup (Premier Division) 2012-13

All ties (except the final) are to be played over two legs

Preliminary Round
Beckenham Town 2-2 Erith Town
Erith Town 2-1 Beckenham Town

First Round
VCD Athletic 0-1 Corinthian
Corinthian 2-1 VCD Athletic
Fisher 1-1 Deal Town
Deal Town 6-0 Fisher
Tunbridge Wells 2-1 Woodstock Sports
Woodstock Sports 1-1 Tunbridge Wells
Erith & Belvedere 3-0 Greenwich Borough
Greenwich Borough 1-3 Erith & Belvedere
Canterbury City 3-1 Lordswood
Lordswood 4-0 Canterbury City
Holmesdale 1-0 Rochester United
Rochester United 4-6 Holmesdale
Sevenoaks Town 3-1 Whyteleafe
Whyteleafe 4-0 Sevenoaks Town
Cray Valley PM 2-2 Erith Town
Erith Town 1-3 Cray Valley PM

Second Round
Corinthian 1-0 Holmesdale
Holmesdale Town 0-5 Corinthian
Cray Valley PM 1-2 Deal Town
Deal Town 1-0 Cray Valley PM
Lordswood 4-1 Tunbridge Wells
Tunbridge Wells 1-1 Lordswood
Erith & Belvedere 1-0 Whyteleafe
Whyteleafe 0-1 Erith & Belvedere

Semi Final
Erith & Belvedere 3-0 Lordswood
Lordswood 1-0 Erith & Belvedere
Deal Town 0-3 Corinthian
Corinthian 5-0 Deal Town

Final
Corinthian 1-4 Erith & Belvedere
Saturday 11th May @ Welling United FC



Kent League Challenge Cup 2011-12

All ties (except the final) are to be played over two legs

First Round
Herne Bay 3-0 Deal Town
Deal Town 0-3 Herne Bay
Tunbridge Wells 1-3 VCD Athletic
VCD Athletic 0-1 Tunbridge Wells
Woodstock Sports 3-1 Greenwich Borough
Greenwich Borough 1-2 Woodstock Sports
Corinthian 1-1 Holmesdale
Holmesdale 3-4 Corinthian
Fisher 6-6 Canterbury City
Canterbury City 2-5 Fisher
Sevenoaks Town 0-2 Erith & Belvedere
Erith & Belvedere 3-0 Sevenoaks Town
Cray Valley 2-6 Beckenham Town
Beckenham Town 0-1 Cray Valley PM
Lordswood 1-0 Erith Town
Erith Town 3-0 Lordswood

Second Round
Woodstock Sports 0-1 Erith Town
Erith Town 3-5 Woodstock Sports
Herne Bay 3-1 Erith & Belvedere
Erith & Belvedere 0-4 Herne Bay
Beckenham Town 2-1 VCD Athletic
VCD Athletic 2-0 Beckenham Town
Corinthian 2-0 Fisher
Fisher 0-0 Corinthian

Semi Final
VCD Athletic 1-0 Herne Bay
Herne Bay 1-2 VCD Athletic
Woodstock Sports 0-4 Corinthian
Corinthian 1-0 Woodstock Sports

Final
VCD Athletic 2-0 Corinthian


Kent League Challenge Cup (Premier Division) 2010-2011

First Round first leg (second leg)
Corinthian 0-0 (3-1) Deal Town – Corinthian win 3-1
Herne Bay 4-0 (1-1) Sporting Bengal Utd – Herne Bay win 5-1
Erith & Belvedere 1-1 Holmesdale (Holmesdale disqualified)
Erith & Town 2-3 (1-3) Norton Sports – Norton win 6-3
Beckenham Town 4-0 (5-1) Fisher – Beckenham win 9-1
Lordswood 2-0 Hythe Town
Greenwich Borough 1-2 (2-2) VCD Athletic – VCD Win 4-3
Sevenoaks Town 0-1 (5-1) Tunbridge Wells – Sevenoaks win 5-2

Second Round first leg (second leg)
Corinthian 1-2 (2-0) Beckenham Town – Corinthian win 3-2
Herne Bay 2-0 (3-2) Norton Sports – Bay win 5-2
Sevenoaks Town 2-2 (1-2) Hythe Town – Hythe win 4-3
VCD Athletic 1-1 (2-0) Erith & Belvedere – VCD win 3-1

Semi Final first leg (second leg)
Herne Bay 1-0 (2-0) Corinthian – Bay win 3-0
Hythe Town 2-1 (5-1) VCD Athletic – Hythe win 7-2

Final Saturday 7th May at Folkestone Invicta FC
Herne Bay 3-2 Hythe Town


Kent League Challenge Cup (Reserves) 2009-2010

First Round first leg (second leg)
Corinthian 2-2 (0-1) Erith & Belvedere – E&B win 3-2
Tunbridge Wells 1-3 (1-2) Hythe Town – Hythe win 5-2
Sevenoaks Town 1-2 (2-1) Norton Sports – Sevenoaks win 3-2 on Penalties
Erith Town 2-1 (1-1) Greenwich Borough – Erith win 3-2
Fisher 0-2 (2-2) Faversham Town – Faversham win 4-2
Holmesdale 1-2 (0-1) Herne Bay – Bay win 3-1
Sporting Bengal Utd. 1-3 (1-6) Beckenham Town – Becks win 9-2
Lordswood 1-2 (2-2) Deal Town – Deal win 4-3

Second Round first leg (second leg)
Beckenham Town 2-0 (3-2) Erith Town – Becks win 5-2
Faversham Town 2-1 (3-1) Erith & Belvedere – Fav win 5-2
Hythe Town 0-2 (1-1) Herne Bay – Bay win 3-1
Sevenoaks Town 1-1 (5-3) Deal Town – Oaks win 6-4

Semi Final round first leg (second leg)
Herne Bay 3-1 (1-1) Faversham Town – Bay win 4-2
Sevenoaks Town 2-2 (3-3) Beckenham Town (sevenoaks win on away goals)

Final
Sevenoaks Town 2-3 aet Herne Bay


Kent League Challenge Cup (Reserves) 2008-2009

First Round
Erith & Belvedere 2-2 + 4-6 Tunbridge Wells (AGG. 6-8)

Second Round 1st leg (2nd leg)
Tunbridge Wells 1-1 (2-1) VCD Athletic – T Wells win 3-2
Holmesdale 2-0 (0-1) Deal Tn – Holmesdale win 2-1
Faversham Tn 1-0 (3-1) Beckenham Tn – Faversham win 4-1
Herne Bay 1-0 (4-0) Norton Sports FC – H Bay win 5-0
Slade Green 1-2 (5-2) Greenwich Borough – Slade Green win 6-4
Croydon 2-0 (2-2) Sevenoaks Town – Croydon win 4-2
Lordswood 0-3 (0-3) Erith Town- Erith win 6-0
Hythe Town 10-1 (4-2) Sporting Bengal Utd – Hythe win 15-3

Quarter Finals 1st leg (2nd leg)
Faversham Town 3-2 (0-0) Holmesdale – Faversham win 3-2
Tunbridge Wells 3-3 (0-2) Erith Town – Erith Town win 5-3
Hythe Town 2-1 (4-0) Slade Green – Hythe Town win 6-1
Croydon 0-0 (2-1) Herne Bay – Croydon win 2-1

Semi Finals 1st leg (2nd leg)
Croydon 4-0 (2-0) Faversham Town (Croydon win 6-0)
Hythe Town 3-1 (1-4) Erith Town (Erith Town win 5-4)

Final – Sunday 3rd May at Welling United FC
Croydon 1-1 Erith Town aet Croydon win 3-1 on penalties


P