Kent/SCEFL Challenge Cup (Prem) from 2008-09

Kent/SCEFL Challenge Cup (Prem) from 2008-09

Southern Counties East League Challenge Cup 2016-17

All ties (except the semi-final) are to be single game knock-out ties
Semi-final to be home and away legs

First round
FC Elmstead 2-3 Orpington
Bearsted 4-1 Lordswood
Croydon 0-3 Whitstable
Fisher 4-0 Snodland
Rusthall 1-2 Rochester
Holmesdale 1-0 Meridian
Deal 2-2 Cray Valley - Millers win on penalties

Second round
Rochester 0-2 Cray Valley
Beckenham 0-2 Sevenoaks
Whitstable 1-0 Kent Football Utd
Holmesdale 3-1 Tunbridge Wells
Crowborough 4-1 Eltham Palace (aet. 1-1 at 90)
Erith & Belvedere 2-0 SC Thamesmead
Hollands & Blair 2-4 K Sports
Lewisham Borough 0-6 Ashford
Canterbury 4-1 Erith Town
Sutton Athletic 2-1 Glebe
Bridon Ropes 4-1 Crockenhill
Gravesham 1-0 Forest Hill
Fisher 3-4 Sheppey
Bearsted 4-3 Lydd
Corinthian 7-0 Orpington
Phoenix Sports Res 0-1 AFC Croydon Athletic

Third Round
Sheppey United 1-1 Holmesdale (aet. 1-1 @ 90 Sheppey win 3-1 on penalties)
Bridon Ropes 1-2 Crowborough Athletic
AFC Croydon Athletic 0-2 K Sports
Sevenoaks Town 4-0 Gravesham Borough
Erith & Belvedere 2-3 Sutton Athletic
Corinthian 0-1 Whitstable Town
Bearsted 0-4 Cray Valley
Canterbury City 1-4 Ashford United

Quarter Final
Sheppey United 2-0 K Sports
Crowborough Athletic 2-3 Sevenoaks Town
Sutton Athletic 1-4 Whitstable Town
Cray Valley PM 0-2 Ashford United

Semi Final First Leg
Sevenoaks Town 1-1 Ashford United
Sheppey United 2-2 Whitstable Town

Semi Final Second Leg
Ashford United 0-3 Sevenoaks Town (Sevenoaks won 4-1 on aggregate)
Whitstable Town 0-2 Sheppey United (Sheppey won 4-2 on aggregate)

Final
Sevenoaks Town 0-2 Sheppey United
(At Tonbridge Angels FC, 2pm kick-off, Saturday May 6th)



#

Southern Counties East League Challenge Cup 2014-15

All ties (except the semi-final) are to be single game knock-out ties
Semi-final to be home and away legs

Preliminary Round    
Erith Town 2-1 Woodstock Sports
Lingfield 2-6 Greenwich Borough
Tunbridge Wells 1-0 Cray Valley
Holmesdale 4-3 Crowborough Athletic
First Round    
Beckenham Town 4-2 Corinthian
Fisher 1-3 Tunbridge Wells
Holmesdale 1-3 Erith Town
Ashford United 2-3 Deal Town
Rochester United 1-4 Greenwich Borough
Croydon 1-2 Lordswood
Erith & Belvedere 5-0 Sevenoaks Town
Canterbury City 0-2 Phoenix Sports
Second Round    
Tunbridge Wells 4-0 Deal Town
Beckenham Town 3-1 Erith & Belvedere
Phoenix Sports 4-1 Erith Town
Greenwich Borough 3-0 Lordswood
Semi Final    
Beckenham Town 3-2 Tunbridge Wells
Tunbridge Wells 2-0 Beckenham Town
Phoenix Sports 1-1 Greenwich Borough
Greenwich Borough 1-0 Phoenix Sports
Final    
Tunbridge Wells 1-2 Greenwich Borough

#

Southern Counties East League Challenge Cup 2013-14

All ties (except the final) are to be played over two legs

Preliminary Round    
Rochester United 3-1 Woodstock Sports
Woodstock Sports 1-1 Rochester United
First Round    
Beckenham Town 6-2 Sevenoaks Town
Sevenoaks Town 3-2 Beckenham Town
Cray Valley PM 5-1 Deal Town
Deal Town 2-3 Cray Valley PM
Fisher 1-0 Rochester United
Rochester United 1-3 Fisher
Canterbury City 1-0 Lordswood
Lordswood 1-3 Canterbury
Tunbridge Wells 2-3 Ashford United
Ashford United 4-0 Tunbridge Wells
Holmesdale 3-5 Erith Town
Erith Town 2-2 Holmesdale
Whyteleafe 0-4 Phoenix Sports
Phoenix Sports 3-2 Whyteleafe
Greenwich Borough 1-4 Corinthian
Corinthian 3-2 Greenwich Borough
Second Round    
Beckenham Town 5-0 Cray Valley
Cray Valley 3-1 Beckenham Town
Fisher 3-2 Canterbury City
Canterbury City 1-1 Fisher
Ashford United 0-1 Erith Town
Erith Town 4-4 Ashford United
Phoenix Sports 1-0 Corinthian
Corinthian 3-1 Phoenix Sports
Semi Final    
Beckenham Town 3-0 Fisher
Fisher 4-3 Beckenham Town
Erith Town 1-1 Corinthian
Corinthian 4-1 Erith Town
Final    
Corinthian 0-2 Beckenham Town

Saturday 11th May @ Bromley FC

#

Kent League Challenge Cup (Premier Division) 2012-13

All ties (except the final) are to be played over two legs

Preliminary Round    
Beckenham Town 2-2 Erith Town
Erith Town 2-1 Beckenham Town
First Round    
VCD Athletic 0-1 Corinthian
Corinthian 2-1 VCD Athletic
Fisher 1-1 Deal Town
Deal Town 6-0 Fisher
Tunbridge Wells 2-1 Woodstock Sports
Woodstock Sports 1-1 Tunbridge Wells
Erith & Belvedere 3-0 Greenwich Borough
Greenwich Borough 1-3 Erith & Belvedere
Canterbury City 3-1 Lordswood
Lordswood 4-0 Canterbury City
Holmesdale 1-0 Rochester United
Rochester United 4-6 Holmesdale
Sevenoaks Town 3-1 Whyteleafe
Whyteleafe 4-0 Sevenoaks Town
Cray Valley PM 2-2 Erith Town
Erith Town 1-3 Cray Valley PM
Second Round    
Corinthian 1-0 Holmesdale
Holmesdale Town 0-5 Corinthian
Cray Valley PM 1-2 Deal Town
Deal Town 1-0 Cray Valley PM
Lordswood 4-1 Tunbridge Wells
Tunbridge Wells 1-1 Lordswood
Erith & Belvedere 1-0 Whyteleafe
Whyteleafe 0-1 Erith & Belvedere
Semi Final    
Erith & Belvedere 3-0 Lordswood
Lordswood 1-0 Erith & Belvedere
Deal Town 0-3 Corinthian
Corinthian 5-0 Deal Town
Final    
Corinthian 1-4 Erith & Belvedere

Saturday 11th May @ Welling United FC

#

Kent League Challenge Cup 2011-12

All ties (except the final) are to be played over two legs

First Round      
Herne Bay 3-0 Deal Town 3:00
Deal Town 0-3 Herne Bay  
Tunbridge Wells 1-3 VCD Athletic 3:00
VCD Athletic 0-1 Tunbridge Wells  
Woodstock Sports 3-1 Greenwich Borough 3:00
Greenwich Borough 1-2 Woodstock Sports  
Corinthian 1-1 Holmesdale 3:00
Holmesdale 3-4 Corinthian  
Fisher 6-6 Canterbury City 3:00
Canterbury City 2-5 Fisher  
Sevenoaks Town 0-2 Erith & Belvedere 3:00
Erith & Belvedere 3-0 Sevenoaks Town  
Cray Valley 2-6 Beckenham Town 3:00
Beckenham Town 0-1 Cray Valley PM  
Lordswood 1-0 Erith Town 3:00
Erith Town 3-0 Lordswood  
Second Round      
Woodstock Sports 0-1 Erith Town 3:00
Erith Town 3-5 Woodstock Sports 7:45
Herne Bay 3-1 Erith & Belvedere 3:00
Erith & Belvedere 0-4 Herne Bay 7:45
Beckenham Town 2-1 VCD Athletic 3:00
VCD Athletic 2-0 Beckenham Town 7:45
Corinthian 2-0 Fisher 3:00
Fisher 0-0 Corinthian 7:45
Semi Final      
VCD Athletic 1-0 Herne Bay 7:45
Herne Bay 1-2 VCD Athletic 7:45
Woodstock Sports 0-4 Corinthian 7:45
Corinthian 1-0 Woodstock Sports 7:45
Final      
VCD Athletic 2-0 Corinthian 3:00

Kent League Challenge Cup (Premier Division) 2010-2011

First Round first leg (second leg)    
Corinthian 0-0 (3-1) Deal Town - Corinthian win 3-1
Herne Bay 4-0 (1-1) Sporting Bengal Utd - Herne Bay win 5-1
Erith & Belvedere 1-1 Holmesdale (Holmesdale disqualified)
Erith & Town 2-3 (1-3) Norton Sports - Norton win 6-3
Beckenham Town 4-0 (5-1) Fisher - Beckenham win 9-1
Lordswood 2-0 Hythe Town
Greenwich Borough 1-2 (2-2) VCD Athletic - VCD Win 4-3
Sevenoaks Town 0-1 (5-1) Tunbridge Wells - Sevenoaks win 5-2
Second Round first leg (second leg)    
Corinthian 1-2 (2-0) Beckenham Town - Corinthian win 3-2
Herne Bay 2-0 (3-2) Norton Sports - Bay win 5-2
Sevenoaks Town 2-2 (1-2) Hythe Town - Hythe win 4-3
VCD Athletic 1-1 (2-0) Erith & Belvedere - VCD win 3-1
Semi Final first leg (second leg)    
Herne Bay 1-0 (2-0) Corinthian - Bay win 3-0
Hythe Town 2-1 (5-1) VCD Athletic - Hythe win 7-2
Final Saturday 7th May at Folkestone Invicta FC    
Herne Bay 3-2 Hythe Town

Kent League Challenge Cup (Reserves) 2009-2010

First Round first leg (second leg)    
Corinthian 2-2 (0-1) Erith & Belvedere - E&B win 3-2
Tunbridge Wells 1-3 (1-2) Hythe Town - Hythe win 5-2
Sevenoaks Town 1-2 (2-1) Norton Sports - Sevenoaks win 3-2 on Penalties
Erith Town 2-1 (1-1) Greenwich Borough - Erith win 3-2
Fisher 0-2 (2-2) Faversham Town - Faversham win 4-2
Holmesdale 1-2 (0-1) Herne Bay - Bay win 3-1
Sporting Bengal Utd. 1-3 (1-6) Beckenham Town - Becks win 9-2
Lordswood 1-2 (2-2) Deal Town - Deal win 4-3
Second Round first leg (second leg)    
Beckenham Town 2-0 (3-2) Erith Town - Becks win 5-2
Faversham Town 2-1 (3-1) Erith & Belvedere - Fav win 5-2
Hythe Town 0-2 (1-1) Herne Bay - Bay win 3-1
Sevenoaks Town 1-1 (5-3) Deal Town - Oaks win 6-4
Semi Final round first leg (second leg)    
Herne Bay 3-1 (1-1) Faversham Town - Bay win 4-2
Sevenoaks Town 2-2 (3-3) Beckenham Town (sevenoaks win on away goals)
Final    
Sevenoaks Town 2-3 aet Herne Bay

Kent League Challenge Cup (Reserves) 2008-2009

First Round    
Erith & Belvedere 2-2 + 4-6 Tunbridge Wells (AGG. 6-8)
Second Round 1st leg (2nd leg)    
Tunbridge Wells 1-1 (2-1) VCD Athletic - T Wells win 3-2
Holmesdale 2-0 (0-1) Deal Tn - Holmesdale win 2-1
Faversham Tn 1-0 (3-1) Beckenham Tn - Faversham win 4-1
Herne Bay 1-0 (4-0) Norton Sports FC - H Bay win 5-0
Slade Green 1-2 (5-2) Greenwich Borough - Slade Green win 6-4
Croydon 2-0 (2-2) Sevenoaks Town - Croydon win 4-2
Lordswood 0-3 (0-3) Erith Town- Erith win 6-0
Hythe Town 10-1 (4-2) Sporting Bengal Utd - Hythe win 15-3
Quarter Finals 1st leg (2nd leg)    
Faversham Town 3-2 (0-0) Holmesdale - Faversham win 3-2
Tunbridge Wells 3-3 (0-2) Erith Town - Erith Town win 5-3
Hythe Town 2-1 (4-0) Slade Green - Hythe Town win 6-1
Croydon 0-0 (2-1) Herne Bay - Croydon win 2-1
Semi Finals 1st leg (2nd leg)    
Croydon 4-0 (2-0) Faversham Town (Croydon win 6-0)
Hythe Town 3-1 (1-4) Erith Town (Erith Town win 5-4)
Final - Sunday 3rd May at Welling United FC    
Croydon 1-1 Erith Town aet Croydon win 3-1 on penalties